Babišův analytik Macháček: Ochota EU provádět reformy ochabuje. Snad to zachrání Německo

13.04.2018 14:53

Když bylo jasné, že Velká Británie opustí Evropskou unii, evropští lídři začali mluvit o nutnosti změnit Unii, zreformovat ji. Předseda Babišova Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček však v komentáři pro páteční Lidové noviny varuje, že chuť zreformovat EU jaksi ochabuje.

Babišův analytik Macháček: Ochota EU provádět reformy ochabuje. Snad to zachrání Německo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Podle německého hospodářského deníku Handelsblatt Evropská komise varuje, že jednání o reformě eurozóny se nacházejí ve stadiu kolapsu. Handelsblatt cituje Valdise Dombrovskise, viceprezidenta Evropské komise, který prozradil, že do června asi žádná rozhodnutí nebudou hotová. Také Klaus Regling, šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), varoval před politickou blokádou reforem eurozóny,“ napsal Macháček hned na úvod.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a další evropští politici po hlasování o brexitu oznámili, že se EU bude muset změnit. Prozatím se však lídři Unie neshodli na tom, jak by se měla změnit. Spor se vede např. o to, jak nastavit Evropský stabilizační mechanismus (EMS), jenž má pomoci zemím, které by mohly dopadnout stejně jako před časem Řecko. Jak zajistit peníze, které by bylo možné poslat zemím v problémech.

Nizozemsko a s ním dalších sedm zemí mimo jiné trvají i na tom, aby se snížil podíl státních dluhů u soukromých bank. A pokud už budou nějaké banky postiženy, měly by podle nizozemské skupiny projít restrukturalizací na úkor věřitelů, a to ještě předtím, než jim budou poskytnuty prostředky z EMS. Otázkou je, zda tyto reformy stabilizačního mechanismu proběhnou, nebo zda mají sloužit jen k tomu, aby proces zreformování ekonomické stránky EU jen zbrzdily.

Pozitivní roli prý v tomto směru může sehrát Německo. Jenže ani u něj nikdo neví, jak se k reformě EU postaví. „Německá kancléřka Angela Merkelová se ale zatím nedohodla s novým ministrem financí Olafem Scholzem na společném postoji. Po odchodu nadšeného eurofederalisty Martina Schulze z pozice šéfa SPD si nikdo není jistý ani tím, jaký německý názor vlastně bude a jestli vůbec nějaká nová energie přijde,“ pokračoval Macháček.

Nechuť prosadit nějaké reformy se týká prý i v Česku tolik kritizované reformy azylové politiky známé pod označením Dublin IV, kde se mluví i o trvalém přerozdělovacím mechanismu pro uprchlíky.  V tuhle chvíli se zdá, že se odkládají všechny reformy – jak ta ekonomická, tak ta azylová. Macháček má za to, že pro Česko je to vlastně dobrá zpráva. „V našem zájmu nyní není nějaká další integrace eurozóny a dvourychlostní Evropa. Stejně tak v našem zájmu není permanentní relokační mechanismus a jeho politické následky,“ podotkl Macháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

20:43 Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zavítal do internetové televize XTV. Zpovídala ho tu bývalá česká europo…