Babišův ekonom vychválil v rádiu svého šéfa. Je prý racionální i empatický

07.11.2013 17:44

Člen Rady ekonomických poradců hnutí ANO Petr Zahradník vysvětluje, proč se vůbec rozhodl Babišovu uskupení pomoci, jak na něj působí miliardář samotný a stranou neponechal ani otázku zvyšování daní, které ANO v předvolebním programu důsledně odmítalo.

Babišův ekonom vychválil v rádiu svého šéfa. Je prý racionální i empatický
Foto: hns
Popisek: Petr Zahradník, ekonom
reklama

Ekonom Petr Zahradník zasedne v tzv. REPu, ekonomickém poradním orgánu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Bude však Rada ekonomických poradců vůbec k něčemu dobrá, nebo skončí jen jako zástěrka pro Babišovy plány, podobně, jako tomu bylo u Nervu a Nečasovy vlády? Nejen na tuto otázku Zahradník odpovídal ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu.

NERV dosud neskončil, REP může být pokračovatelem

V úvodu pořadu Zahradník ocenil pokus ČNB o oslabení české koruny. „S vnitřními měnovými podmínkami nic dělat nemůžeme, inflační výhled je velmi příznivý ... a tento krok nám může dodat významný exportní stimul. Může přilákat i nové investory. Bude se stimulovat domácí výroba, protože import bude zdražen,“ míní Zahradník. Podle ekonoma navíc není důvod pro to, abychom měli ve srovnání s jinými evropskými státy výrazně silnější měnu.

V tuto chvíli se chystá ČNB intervenovat tak, aby se koruna držela na hladině 27 korun za jedno euro, Podle Zahradníka je to přijatelná hladina, která udrží životaschopný export a zároveň zamezí dovozu věcí, které se u nás dají vyrobit

Následně prozradil, proč přijal práci v týmu REP hnutí ANO. Sám sobě jsem si říkal, že je hříchem odmítat pracovní příležitosti, které se člověku nabízejí. A ze strany ANO jsem to považoval za poměrně exkluzivní nabídku. Zároveň jsem členem NERVu, protože nás zatím nikdo neodvolal, poznamenal ekonom s tím, že působení NERVU považoval za celkem přínosné a doufá, že REP bude jakýmsi pokračováním NERVu. A co říká na miliardáře Andreje Babiše samotného? „Babiš je člověk mimořádně racionální a na druhé straně velmi empatický. Souhrnný pocit je veskrze pozitivní,“ prohlašuje Zahradník.

Chtěl bych si zachovat nadhled, říká ekonom

Za práci pro hnutí ANO prý nepobírá žádné peníze, považuje to za dobrou výzvu, jak přispět k chodu české ekonomiky, ať už v oblasti čerpání evropských dotací nebo držení rozpočtové zodpovědnosti. To jsou podle Zahradníka věci, které se netýkají jen hnutí ANO. „Osobně se budu v každém případě snažit nabídnout svůj názor, který nemusí být nijak politicky podbarvený, a pokusím se ho prezentovat tak srozumitelně, aby byl srozumitelný a přijatelný pro členy hnutí ANO.

Chtěl by si však také zachovat nadhled, v němž bude hodnotit ekonomickou situaci a na základě tohoto hodnocení pak nabízet recepty na řešení dané situace. Podle Zahradníka je správné, když si politici berou tzv. k ruce poradce, protože práce sama o sobě je velmi náročná a poslanec nemá mnohdy prostor pro to, aby se tomu či onomu tématu věnoval do hloubky.

V dobách hojnosti se mělo šetřit, později méně škrtat v dopravě

ANO prohlašuje, že v  dobách hojnosti se málo šetřilo, zatímco v době krize nesmyslně rostly daně. Zahradník však souhlasí jen s první polovinou tohoto tvrzení. Šetřit v letech před krizí se podle něj opravdu mělo. Nečasově vládě nevyčítá ani tak zvyšování daní, jako spíše skutečnost, že výrazně omezila investice do dopravní infrastruktury. Razantní škrty v této oblasti byly podle Zahradníka špatně.

Co se týče ekonomických plánů ANO, je si odborník vědom skutečnosti, že bude muset dojít k nějakému kompromisu, pokud bude uzavřena nějaká koaliční dohoda. Pakliže ANO slibuje nezvyšovat daně, bylo by podle Zahradníka na místě spíše slibovat, že se nezvýší složená daňová kvóta. Podobně to slibovala právě i Nečasova vláda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…