Bahno se vyvalilo. Nakaženým koronavirem někteří sousedé vyhrožují kulkou

02.04.2020 17:32

Češi, Moravané a Slezané, které napadne koronavirus, si občas procházejí peklem. Nemoc Covid-19 u nich může mít mírný průběh, ale i tak musejí často čelit velkému tlaku okolí. Jejich spoluobčané jim občas dávají najevo, že šíří nemoc, za což by měli dostat kulku do hlavy. Psycholog Daniel Štrobl k tomu poznamenal, že v každé krizi vyplave na povrch bahno. Jeho vynořování navíc podle odborníka někteří politici podpořili.

Bahno se vyvalilo. Nakaženým koronavirem někteří sousedé vyhrožují kulkou
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Trutnovská nemocnice se stala druhým odběrovým místem v kraji
reklama

Přišly mi i takové zprávy, proč vůbec větráme, a pouštíme tím ten virus do okolí,“ prozradil Českému rozhlasu muž z Olomoucka, který si nemocí Covid-19 prošel. Sousedé mu prý také doporučovali, aby se odstěhoval, že ho mezi sebou nechtějí. Jeden z jeho známých mu prý poslal fotku odstřelovače a sdělil mu, že by si zasloužil kulku do hlavy.

Psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl k tomu poznamenal, že podobnými nenávistnými zprávami lidé ventilují svůj strach z nemoci. Připomíná mu to prý chování lidí za časů Protektorátu Čechy a Morava, o kterém si dnes můžeme přečíst v řadě knih.

„Někteří tomu strachu čelili tak, že bojovali se zbraní v ruce, a někteří tomu strachu čelili tak, že se z nich stali udavači a opravdu vyplavalo na povrch takové bahno. A v této krizi se to vlastně objevuje tak. Objevuje se to v každé krizi,“ zdůraznil Štrobl.

Posléze vyčetl části českých politiků včetně ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adama Vojtěcha, že k těmto nenávistným útokům přispěli.

„Počátek té naší nákazy se objevil, když se vraceli někteří lidé z Itálie. A tady bohužel řada politiků sehrála velmi nepěknou roli, kdy vlastně vytvořili takovej mýtus, že tu nemoc sem zavlekli jacísi bohatí, kteří jezdí do Itálie lyžovat, a ti chudí chudáci ji dostanou. Podobně když třeba mluví ministr zdravotnictví (Adam Vojtěch za hnutí ANO) a říká, že sestra zavlekla virus do nemocnice. To jsou výroky, které vlastně ten národ štěpí, stavějí jedny proti druhým a vytvářejí virtuální nepřátele. Je to strašně nezodpovědné. Já nejsem politolog, ale už od dob antiky přece platí, že politik by měl spojovat. Politik, který rozděluje, není státník,“ nešetřil kritikou Štrobl.

Svou roli hraje u lidí i strach z neznámého. Vědci o nemoci Covid-19 teprve získávají poznatky.

Jenže Češi občas mají pocit, že jsou odborníky na všechno. Když se hraje mistrovství světa v hokeji, kdekdo u televize ví, jak to měli hokejisté hrát, aby získali zlato. Dnes má řada lidí pocit, že jsou odborníky na koronavirus. A zítra budou odborníky na něco jiného a budou šířit „zaručené pravdy“, které vůbec nemusejí být opřeny o fakta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…