Balkánské zápisky: Plán na konečné rozdělení bývalé Jugoslávie. Opět válka?

13.04.2021 20:05

Stránky médií zemí bývalé Jugoslávie plní v těchto dnech rozruch kolem údajného vyjádření slovinského vedení o „konečném rozdělení Jugoslávie“. Slovinský prezident Borut Pahor se nedávno setkal se třemi členy předsednictva Bosny a Hercegoviny a chorvatský člen Željko Komšić referoval, že při setkání se měl Pahor ptát, zda je možné mírné rozdělení Bosny a Hercegoviny.

Balkánské zápisky: Plán na konečné rozdělení bývalé Jugoslávie. Opět válka?
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman se slovinským prezidentem Borutem Pahorem.

V poslední době se podle Pahora v Evropě častěji ozývají hlasy, že je třeba dokončit rozpad Jugoslávie, a proto vznesl dotaz k bosenským členům předsednictva. Chorvatský zástupce Komšić poukazoval dále na projev Pahora před severomakedonským parlamentem v minulém roce, kdy měl uvést, že: „...nedojde-li k rozšíření EU, dojde na prosazování teze, že rozpad Jugoslávie není dokončen a že je zapotřebí stanovit nové etnické hranice místo současných.“ V úvaze pokračoval s výbušnějším názorem. „Z historické zkušenosti víme, že je malá šance, aby takový proces proběhl mírně a bezkonfliktně. To by ale mohlo ohrozit bezpečnost a stabilitu v celé jihovýchodní Evropě.“

Anketa

Vadí vám, že kandidát na ministra kultury Birke nemá vysokoškolské vzdělání?

36%
64%
hlasovalo: 3879 lidí
Vše mělo dojít tak daleko, že tentokrát slovinský premiér Janez Janša měl poslat do Bruselu takzvaný „non-paper“, ve kterém to vše uvedl a dokonce ustanovil náhradní řešení, kde by chorvatský kanton připadl Chorvatsku, Republika srbská by se připojila k Srbsku, albánsky mluvící regiony v Černé Hoře a Severní Makedonii by se připojily k Albánii a pro Bosňany by zbyla část území vedoucí k Jadranu, která by byla pod ochranou NATO.
 
Slovinské názory vyvolaly velkou nevoli u bosenského vedení a Šefik Džaferić, který je voleným zástupcem Bosňanů, potvrdil existenci slovinských názorů. Odsouhlasil i slovinské tvrzení, že v EU existují jisté kruhy, které se staví za konečné řešení rozpadu Jugoslávie a teprve potom lze jednat o rozšíření EU o země západního Balkánu.
 
 
Podle bosenkých médií měly být slovinské názory obsahem textu, které měl premiér Janez Janša předávat předsedovi Rady EU Charlesi Michelovi v rámci přípravy Slovinska na předsednictví EU, kterého se má Slovinsko ujmout letos v červenci. 
 
Slovinská europoslankyně Tatyana Fajonová byla zprávami z Bosny šokovaná a tvrdí, že žádný takový „non-paper“ dokument od slovinského premiéra neexistuje a že Janez Janša to také popírá. Nicméně Fajonová se obrátila na svého premiéra, aby se k celé záležitosti vyjádřil a vysvětlil, co v je dokumentu napsáno. Europoslankyně na svém twitteru uvedla: „Jsem překvapená znepokojujícími zprávami z Bosny a Hercegoviny, která varují před tím, že se Janez Janša pokouší dokončit plán Miloševiće a Tudžmana na vytvoření většího Srbska a Chorvatska. Jde o návrh k mírovému rozpadu Bosny a Hercegoviny. Takové nezodpovědné chování by mohlo vést k nové válce na Balkáně!“
 
S přispěním Mirko Raduševiče
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…