Bankrot. I tak prý může skončit pražský dopravní podnik

23.12.2013 12:56

Dopravní podnik hlavního města Prahy pravděpodobně nebude mít prostředky na odběr objednaných 250 tramvají od Škody Transportation. LN mají k dispozici analýzu, která posuzuje možné scénáře, kdy by jí DPP neoprávněně vypověděl smlouvu na dodávku tramvají 15T ForCity. Pro dopravní podnik to podle ní vypadá na bankrotovou situaci.

Bankrot. I tak prý může skončit pražský dopravní podnik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tramvaj Dopravního podniku hl. m. Prahy
reklama

Jde o zakázku na 250 tramvají za zhruba 19 miliard Kč, která dopravní podnik tíží na roky dopředu a na jejíž plnění prý ani nemá peníze. Jenže v případě vypovězení, o němž vedení města coby jediný akcionář podniku uvažovalo, by se plzeňský holding určitě bránil a mohl by vysoudit náhradu škody.

A právě tu vyčísluje ve třech variantách analýza, kterou mají LN k dispozici. V nejhorší variantě totiž říká, že by firma mohla požadovat dokonce 12,6 miliardy korun, což by DPP finančně ochromilo. V této variantě se počítá s tím, že navzdory verdiktu soudu o neoprávněném vypovězení smlouvy městský podnik tramvaje stejně neodebere.

Další dvě možnosti jsou podle LN mírnější. Pokud by DPP ukončil smlouvu a soud mu následně nařídil se zpožděním tramvaje odebrat – což by prý učinil – Škodovka by mohla požadovat 3,5 miliardy. Poslední případ zvažuje situaci, kdy DPP poruší smluvní podmínky a Škoda Transportation odstoupí od smlouvy sama.

Pak by prý mohl holding vysoudit bezmála šest miliard. LN upozorňují na to, že posudek vůbec nezmiňuje variantu, že by se firmě ovládané městem podařilo vypovědět smlouvu legálně. Například kvůli poruchovosti dodaných vozidel či zpožděným dodávkám. Na obojí si podle zjištění deníku DPP stěžuje.

Jestli existuje i jiná možnost, se teprve ukáže. Radní magistrátu pro dopravu Jiří Pařízek na dotaz LN uvedl, že má město k dispozici i jiné analýzy. A ty by prý naopak měly Praze pomoci se ze smlouvy, která je výhodná spíše pro dodavatele než odběratele, vyvléci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…