Baron Prášil, slibotechna, kroutí hlavou konkurence. Ale sociální demokraté vážně věří tomu, že sliby z předvolebního programu splní. Přečtěte si, jak to udělají

19.06.2017 21:03

ANKETA „Tyto sliby mi přijdou dost mimo, vláda může ekonomiku ovlivnit jen částečně. U politické strany je to čirý populismus,“ okomentoval předvolební sliby ČSSD slibující například do pěti let průměrnou mzdu 40 tisíc v anketě ParlamentníchListů.cz Petr Gazdík (STAN). „Samozřejmě že je to reálné. Zvýšení minimální mzdy o čtyři tisíce v průběhu volebního období ostatně realizuje současná Sobotkova vláda. Zájmy zaměstnanců hájíme 140 let, nejde o volební preference, jde o důstojný život všech,“ připomíná však Roman Sklenák (ČSSD).

Baron Prášil, slibotechna, kroutí hlavou konkurence. Ale sociální demokraté vážně věří tomu, že sliby z předvolebního programu splní. Přečtěte si, jak to udělají
Foto: Radim Panenka
Popisek: Bohuslav Sobotka při projevu na programové konferenci ČSSD.
reklama

ČSSD kvůli klesajícím preferencím uskutečnila minulý týden razantní krok. Volebním lídrem se místo premiéra Bohuslava Sobotky stal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Na sobotní programové konferenci strana představila nový program s názvem Dobrá země pro život. V něm slibuje například do pěti let zvýšení průměrné mzdy na 40 tisíc, minimální na 16 tisíc. A také jízdné ve vlacích a autobusech zdarma pro děti, školáky a seniory, nemocenská od prvního dne marodění, progresivní zdanění. Jsou tyto sliby reálné? Pomůžou spolu s nový lídrem Zaorálkem k tomu, aby ČSSD začaly stoupat preference a uspěla ve volbách? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly českých politiků.

Je to čirý populismus. Pokračování Barona Prášila

První zareagoval předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. „Tyto sliby mi přijdou dost mimo, vláda může ekonomiku ovlivnit jen částečně a ČSSD to se svou vládní zkušeností dobře ví. Ať řeknou, jak zařídí průměrnou mzdu 40 tisíc do pěti let! Heslo převzaté od odborů ‚Konec levné práce‘ se hodí pro odbory, které mohou tlačit. U politické strany je to čirý populismus, protože to zařídit z parlamentu opravdu nemůže,“ domníval se. „Jestli jim pomůže změna lídra, bych nechal na voličích. Lidovci a Starostové nabídnou každopádně realistický program pro ekonomiku,“ konstatoval.

„Je to další pokračování úspěšného filmu Baron Prášil. Vše z toho, co ČSSD slibuje, mohla jako vládní strana alespoň částečně splnit. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Chybějí ještě Paroubkovy třinácté důchody,“ uvedl Marian Keremidský, místopředseda Strany práv občanů.

„To jsou věci, které měla v programu v obdobné podobě KSČM ještě před ČSSD. Předpokladem tak rychlého růstu mezd v soukromém sektoru je ale dlouhodobý růst výkonu ekonomiky a vyjednávací síla zaměstnanců. To ovšem vyžaduje změny na strategické úrovni a odvahu jít do hlubších změn,“ myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Otázkou je, jak ČSSD myslí své sliby vážně. Bez silné KSČM tento směr reforem ČSSD těžko prosadí,“ upozornil.

„Kdo by si nepřál, aby tu průměrný plat nebyl aspoň ve výši podobné minimální mzdě v Německu. Do kolen subalterní kolonie nás však dostaly i vlády pod vedením či za účasti ČSSD. V této pozici se toho, co navrhla na své včerejší konferenci, dá dosáhnout jen dvěma způsoby. Buď tak, že platy sice skutečně porostou výrazněji, ale za cenu inflace, která reálnou kupní sílu zvýší jen nepoměrně méně, zároveň ovšem ještě víc, než se tak děje dnes, znehodnotí plebejské úspory. Anebo tak, že dojde k zásadní změně v distribuci hodnot vytvářených českými mozky a rukama. A tedy jak k dramatické redukci odlivu zisků do ciziny, tak k podstatně spravedlivější dělbě mezi zisky a mzdami,“ uvedl Josef Skála, také místopředseda KSČM.

„Tak chirurgický řez však sociální demokracie jaktěživ neprosazovala. A nerazí ho ani dnes. V úleku z poklesu voličských preferencí jen naskočila do rychlíku populistických slibotechen. U soudnější veřejnosti si tím pomůže pramálo. Tím důležitější bude, aby se ztracené iluze nepřiklonily doprava od ČSSD. Závěry z její otočky na obrtlíku musíme vyvodit hlavně my,“ konstatoval.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Je iluzorní se domnívat, že se dobereme prosperity výrazným zvyšováním minimální mzdy. To povede tak maximálně k výraznému zkomplikování hledání legální práce těm nejméně kvalifikovaným lidem,“ myslí si Radim Smetka, místopředseda Svobodných. „Pokud může lidem něco skutečně pomoci k vyšším platům, pak je to rozvázání rukou drobným živnostníkům i větším podnikatelům, zjednodušení a především snížení mimořádně vysokých odvodů. A v tomto se ČSSD dosud moc nepředvedla. Právě opačné kroky a chaotické chování jim voliči v příštích volbách spočítají. I po změně vedení skončí volby pro ČSSD fiaskem,“ domníval se.

Je to reálné. Pokud bude ČSSD ve vládě

Jako to vidí sociální demokraté? „Bude-li pokračovat růst ekonomiky, mezd a platů jako v uplynulých dvou až třech letech, 16 tisíc minimální mzda a 40 tisíc mzda průměrná jsou v roce 2022 reálné. Tyto sliby ale v říjnu 2017 volby nevyhrají,“ uvedl bývalý europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

„Samozřejmě že je to reálné. Zvýšení minimální mzdy o čtyři tisíce v průběhu volebního období ostatně realizuje současná Sobotkova vláda. Průměrnou mzdu nelze pochopitelně stanovit rozhodnutím vlády nebo parlamentu, ale je celá řada možností, jak na její růst působit, například udržováním nízké nezaměstnanosti, zvyšováním minimální mzdy nebo platů ve veřejném sektoru, kterému se pak soukromý sektor musí přizpůsobit. Zájmy zaměstnanců hájíme 140 let, nejde o volební preference, jde o důstojný život všech,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

„Je to reálné, potřebné a spravedlivé. Jistě se to pozitivně odrazí v ekonomice, tedy i v růstu HDP. Pomůže to našim občanům i naší zemi. Tedy i nám,“ sdělil poslanec a volební lídr v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna. Další poslanec a volební lídr ve Zlínském kraji, Antonín Seďa, uvedl: „Pokud bude ve vládě ČSSD, tak to reálné je. Sociální demokraté udrží hospodářský růst a nebudou škrtat zaměstnancům, seniorům či rodinám s dětmi.“

„Citované částky jsou ČSSD slibované do roku 2022, tedy během příštích pěti let. Pokud bude hospodářský růst pokračovat v příštích letech alespoň stejným nebo i vyšším tempem jako doposud, mohou být tyto částky splnitelné,“ konstatoval bývalý dlouholetý poslanec a dnes člen předsednictva strany Michal Kraus. „Voličskou podporu může ČSSD získat zpět, pokud se volebnímu lídrovi a všem kandidátům do Poslanecké sněmovny podaří ve volební kampani lidem sdělit a přesvědčit je, že bez realizace politiky ČSSD na vládní úrovni se jim v příštích letech nemusí dařit lépe a možná ani stejně jako doposud,“ doplnil.

„Jsem v tomto ohledu skeptický. Program vychází z obecné poučky, že předvolebním slibem nezarmoutíš. Současná ekonomická výkonnost ČR je 88 procent průměru EU, zatímco mzdy jsou na třetinové úrovni. Jenže vláda už na ek“onomiku nemá vliv, proto jsme zařazeni mezi rozvojové země. A voliči to vědí," konstatoval bývalý ministr a velvyslanec Jaroslav Bašta.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…