Bartoš: Babiš lže. A my sestavíme vládu

04.10.2020 22:12

Máme ambici ve sněmovních volbách uspět a bavit se o sestavování vlády, hodnotí po výsledcích krajských voleb šéf Pirátů Ivan Bartoš pro Lidové noviny. Rýsuje se již i možná koalice, která by se na kandidátkách v příštím roce mohla objevit, a tou by bylo spojení Pirátů se Starosty. Spolupráce s vládním hnutím ANO však nehrozí. „Pan premiér jednoduše konstantně lže,“ odsoudil Bartoš Babišova slova, že „Piráti bývali jeho hlavními spojenci“.

Bartoš: Babiš lže. A my sestavíme vládu
Foto: Screen FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii TV Prima

Anketa

Kdo je skutečným vítězem krajských voleb?

95%
2%
2%
hlasovalo: 10957 lidí
Bartoš si z volebního výsledku povšiml výrazného poklesu u koaličních sociálních demokratů a komunistů, o něž se současná vláda opírá. Podle něj za to může změna voličů. „Nevolili ho (Andreje Babiše) voliči, kteří ho volili na začátku. Oslabil si tím i potenciální koaliční partnery,“ zhodnotil Bartoš. Hnutí ANO podle něj dosáhlo na svůj strop a současná krize ukázala, že „zemi musejí řídit lidé opírající se o odborníky, a ne o marketingové týmy, které vám poradí, co právě ‚frčí‘“.

Piráti podle něj dosáhli svého cíle, jenž si stanovil mít 100 zastupitelů. „V těchto volbách jsme získali 99 zastupitelů a i s těmi pražskými jsme na nějakých 112 zastupitelích na krajské úrovni. Což je super,“ ohodnotil.

Spolupráci si Bartoš dovede představit i do budoucna se Starosty, kteří již s Piráty spolupracovali v koalici v Olomouckém kraji. „Pokud jde o volby 2021, tam máme od našich členů zadanou analýzu možné spolupráce se STAN,“ odkrývá. O spolupráci hodlá blíže informovat 15. října.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Ovlivnění vyjednávání Pirátů se STAN v rámci výsledků ve Středočeském kraji (kde STAN zvítězil) se nebojí. „Že by tedy letošní výsledek komplikoval jednání o sněmovních volbách, si nemyslím. Naopak je o to zajímavější, že se Piráti a Starostové dokážou domluvit,“ podotýká.

A jaký má názor na tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že „Piráti bývali jeho hlavními spojenci“? „Pan premiér jednoduše konstantně lže,“ odmítl. S premiérem prý jednal o jasně daných tématech a hnutí ANO ve volbách „už dvakrát doslova vyluxovalo to nejzajímavější, co měly v programu jiné strany“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

18:15 Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

Vinit ze smrti zpěvačky skupiny Asonance Hany Horké (†57), která podlehla koronavirové nákaze poté, …