Bartošova revoluce ve stavebním řízení kolabuje. Vláda to neřeší, možná prý v září

26.07.2024 8:12 | Zprávy

Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš čelí kritice kvůli problematické digitalizaci stavebního řízení. Navzdory kritice se Bartoše zastávají koaliční partneři z hnutí STAN. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák uvedl, že na vládní úrovni se implementace digitálního řízení zatím neřešila. Kritiku nechává na opozici. Mezitím firma Vita software, která dosud dodávala většině stavebních úřadů systém pro stavební řízení, žádá po ministerstvu pro místní rozvoj 360 milionů korun.

Bartošova revoluce ve stavebním řízení kolabuje. Vláda to neřeší, možná prý v září
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš čelí kritice kvůli digitalizaci stavebního řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj slibovalo, že digitalizace stavebního řízení přinese mnoho výhod, jako že například díky digitalizaci bude moci stavebník namísto desítek žádostí podat jen jeden návrh a že zkrátka bude systém efektivně propojovat data o územním plánování a infrastruktuře s informacemi o stavbách a řízeních.

Nově digitalizovaný systém stavebního řízení tak byl spuštěn 1. července. Na portálu Hlavního města Prahy je však avizováno, že systém od svého spuštění „není plně funkční“ a že problémy jsou řešeny se správcem systému, tedy s Ministerstvem pro místní rozvoj v čele s Ivanem Bartošem.

S kritikou nejčastěji přicházejí zejména úředníci, kteří se systémem musejí pracovat. Navzdory této kritice se Bartoše zastávají jeho koaliční partneři. Například poslankyně a starostka Lucie Potůčková z hnutí STAN připouští, že změnu systémů vždy provázejí problémy a že září bude klíčové pro posouzení úspěšnosti tohoto projektu. „Migrace systémů se vždycky rodila s porodními bolestmi, a to za každého ministra. Září podle mě rozhodne,“ uvedla Potůčková, citují Seznam Zprávy.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák uvedl, že léto poskytne příležitost k opravám chyb a zmírnění stížností uživatelů systému. Dodal, že na vládní úrovni se implementace digitálního řízení zatím neřešila. S kritikou by dle jeho názoru měla přijít spíše opozice. „Ať je to jakkoli, od toho, aby o každém kroku vlády prohlásila, že je to katastrofa, je tady opozice,“ shrnul Dvořák. Hnutí STAN podle něj nechce oslabovat svého koaličního partnera, ačkoli kritika je částečně oprávněná, jak přiznal místopředseda STAN Lukáš Vlček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Knihovník z Jablonce nad Nisou má přece jedinou starost !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebolero22 , 26.07.2024 8:38:11
Jak sehnat co nejlevněji " dávky " / však víte čeho / :-))))))))))))))))))))))))

|  9 |  0

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…