Bažant, paštika a Zeman ve svetru. Čínský prezident si toho našeho musí opravdu moc vážit, zaznívá

28.03.2016 21:10

REPORTÁŽ Čínský prezident Si Ťin-pching je již půl dne v českém hlavním městě. Navzdory několika protestům a hlasitosti kritiků jde nade vší pochybnost o jednu z nejvýznamějších státních návštěv České republiky. Nejvyšší představitel Říše středu v tuto dobu večeří s Milošem Zemanem na lánském zámku. ParlamentníListy.cz byly na místě, když prezident Si přijel.

Bažant, paštika a Zeman ve svetru. Čínský prezident si toho našeho musí opravdu moc vážit, zaznívá
Foto: Hana Brožková - KPR
Popisek: Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching

Neformálně bez kravat, přátelsky, doma. Tak přivítal prezident Miloš Zeman svůj čínský protějšek. Na důkaz pevného česko-čínského přátelství a restartu vzájemných vztahů pozval český prezident lídra Čínské lidové republiky do lánského zámku, svého oblíbeného domovského sídla. Jak i sám několikrát Zeman zdůraznil a před časem jako prvním řekl ParlamentnímListům.cz, čínský prezident je první, kterého do Lán pozval.

„Ať strom prospívá a dožije se mnoha set let.“ Touto větou uzavřel prezident Zeman společné zasazení mladého stromku ginkgo-biloby, tedy jinanu dvoulaločného. Ten jako jeden z darů přivezl z Číny Si Ťin-pching. Odvděčil se tím Zemanovi, který ho koncem října 2014 při své první návštěvě Číny obdaroval sazenicí jabloně. Při loňském setkání v Pekingu na začátku září už prezident Si oslovoval Miloše Zemana jako starého přítele a konstatoval, že česko-čínské vztahy „rostou jako jabloň, kterou jste mi loni daroval“.

Podle několika důvěryhodných zdrojů z diplomatických kruhů si musí čínský prezident Miloše Zemana mimořádně vážit a vnímat Česko jako důležitou zemi se suverénním rozhodováním. Jinak by prý vůbec nebylo možné, aby tak krátce po kvalitativním povýšení vzájemných vztahů jeden z nejmocnějších mužů světa navštívil malou zemi ve středu Evropy, která se svým celkovým počtem obyvatel sotva rovná jednomu středně velkému čínskému městu.

Cesta z Prahy do Lán byla odpoledne lemována policisty, kteří byli všude, včetně dálnice a mostů. Kruhový objezd v jedné z vesnic před samotnými Lány byl obestoupen Číňany i Čechy se státními vlajkami a uvítacími transparenty. Totéž zažívaly snad celé Lány, které jsou v běžný všední den poklidnou středočeskou vesničkou. Tam se již v ulicích pohybovala i armáda a část obce byla neprodyšně uzavřena.

Fotogalerie: - Číňané v ulicích Prahy

Vítání čínského prezidenta před hotelem Hilton
Vítání čínského prezidenta před hotelem Hilton
Vítání čínského prezidenta před hotelem Hilton
Vítání čínského prezidenta před hotelem Hilton
Vítání čínského prezidenta před hotelem Hilton
Vítání čínského prezidenta před hotelem Hilton

Fotogalerie: - Vítání čínského prezidenta

Přílet čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na letiš...
Přílet čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na letiš...
Přílet čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na letiš...
Doprovodné stíhačky českého letectva Saab JAS-39 G...
Přílet čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na letiš...
Přílet čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na letiš...

Vstup pro novináře byl stovky metrů od zámku. Po akreditování byli zástupci tisku k sídlu hlavy státu převezeni mikrobusem. První na programu byla velmi důkladná bezpečnostní kontrola a prohlídka. Odtud se desítky žurnalistů dostaly do tiskového centra, které ovšem bylo mimo areál zámku. Dvoutisícové Lány byly proměněny v nejstřeženejší místo Evropy včetně bezletových zón.

Těsně před pátou odpoledne se ozval zvuk policejního vrtulníku. Početná autokolona s prezidentem Čínské lidové republiky se blížila a zdejší myslivci se seřadili ke slavnostnímu troubení. Ze zámku vyšel český prezident ve světlém saku, červeném svetru a bílé košili bez kravaty. Za okamžik již před zámkem zastavovala opancéřovaná limuzína s čínskou státní vlajkou. Si Ťin-pching vystupuje rovněž neformálně bez kravaty. A nedlouho po vstupu do zámku už oba prezidenti mávali z květinami bohatě vyzdobeného balkonu.

Následující přesun novinářů, kde razantně početně převažovali čínští, svědčil také o značných bezpečnostních opatřeních. Přestože se obě chráněné osoby nacházely uvnitř zámecké budovy, novináři nebyli k místu sázení stromu vedeni přímou cestou po pěšině, ale velkou oklikou přes trávník v parku a dokonce museli přeskakovat potok. K nedávno opravenému skleníku, kde se vysazení stromu mělo konat, tentokrat už dorazily širší české a čínské delegace. Nechyběli vedoucí hradní funkcionáři včetně důležitého poradce Martina Nejedlého. Na místě byl také šéf Česko-čínské smíšené komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík či Zemanův honorární poradce, Jie Ťien-ming, předseda představenstva společnosti CEFC, která stála loni u zahájení čínských investic v naší zemi. Po vysazení stromu si oba prezidenti v opraveném palmovém skleníku dopřáli sklenici českého piva.

Už bez přítomnosti novinářů se odehrála neformální večeře na lánském zámku. Snímky z večeře zveřejnil na sociálních sítích prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. Podávala se zámecká paštika s lánským pečivem, bažantí vývar s nudlemi a jako hlavní chod bažant po lánsku špikovaný slaninou, dezerty a vybraná česká a moravská vína.


(Zdroj: Twitter J. Ovčáček)

Později ještě Hrad zveřejnil Zemanův projev ze slavnostní večeře.

„Vážený pane prezidente, přípitky mají být neformální a nemají obsahovat fráze. Dovolte mi, abych podle tohoto principu vzpomněl na Váš přípitek, kde jste mi v Pekingu říkal: ‚vítám starého přítele‘. Přitom jste o deset let mladší než já. Dovolte mi proto, abych připil na svého mladého přítele a popřál mu alespoň takový věk, jehož se dožil Teng Siao-pching, to znamená nejméně devadesát let. Protože k některým projektům potřebujeme vysoký počet let, aby se uskutečnily. Ať je to nová hedvábná stezka nebo cokoli jiného. Na zdraví mého mladého přítele, prezidenta Čínské lidové republiky, a na úspěch jeho velké země,“ popřál český prezident Si Ťin-pchingovi. Ten naopak Miloši Zemanovi poděkoval za přínos k rozvoji česko-čínských vztahů.

Hlavní program významné návštěvy začne v úterý slavnostním ceremoniálem s vojenskými poctami na III. hradním nádvoří. Zazní i 21 čestných dělostřeleckých salv. Odpoledne se pak prezident Si potká s dalšími vysokými českými ústavními činiteli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka opozici: Prohráli volby, za vším vidí spiknutí. Zastal ses Zemana? Jsi ruský troll. Vlastní chyby nevidí

13:26 Facka opozici: Prohráli volby, za vším vidí spiknutí. Zastal ses Zemana? Jsi ruský troll. Vlastní chyby nevidí

Politický marketér Karel Křivan se v rozhovoru pro Insider na info.cz zmínil o svých obavách ze skup…