Běda, běda, běda jim! Profesor Putna kázal a poučoval

10.10.2016 12:14

Ti, kdo tvrdí, že se hlásí ke křesťanství, a přitom vědomě šíří nenávist a lež vůči uprchlíkům, by měli zpytovat svědomí a vyvarovat se takového konání. Ve svém nedělním kázání v pražském kostele u Martina ve zdi to uvedl literární historik a vysokoškolský pedagog Martin Putna.

Běda, běda, běda jim! Profesor Putna kázal a poučoval
Foto: Daniela Černá
Popisek: Martin C. Putna

Putna zasvětil svoje kázání nenávisti, která je dle jeho názoru ve stále vyšší míře – zatím prý jen ta slovní – dovolena ve společnosti.

Nenávist k národům, k jazykům, ke způsobům vyznávání víry či k jednotlivým osobám je „fedrována a futrována lhaním a pomlouváním, urážením a vyhrožováním. Není žádné vulgarity, žádné překrouceniny, žádné vymyšleniny, která by byla nepřijatelnou, která by nemohla být použita“.

Kritik nicméně upozorňuje, že byť někteří lidé chtějí nenávidět a líbí se jim to, najdou se tací, kteří to tak nechtějí nechat a naopak proti nenávisti v české společnosti vystupují. „Proto tu máme heslo Nenávist není řešení či kampaň Proti projevům nenávisti, ono latinou našeho věku stručně řečené Hate Free,“ uvedl Putna.

Celé kázání ZDE

„Málokterý jev je dnes tak nebezpečný v kruzích, jež se hlásí ke křesťanství, jako hlášení se k tradicím inkvizitorským nebo křižáckým,“ upozornil pedagog s tím, že „jako legrace, jako nadsázka, jako provokace, budiž; sám jsem to dělával kdysi v devadesátých letech, když – jak se zdálo – byl svět relativně klidný a pevný, a tudíž jakoby volající po drobném pošťuchování. Ale je-li to míněno vážně – a děje-li se to v takovém kontextu, jako jsou demonstrace proti uprchlíkům, kde se nosí kříže, nebo pouť ve Staré Boleslavi, kde se mává svatováclavským mečem – pak ti, kdo to činí, podle žalmisty ‚zneužívají tvé jméno‘.“

„A podobně, žalmistovým slovem, ‚dovolávají se tě při svých pletichách‘ ti, kdo tvrdí, že se hlásí ke křesťanství, a přitom píší na internetové stránky, vědomě šířící nenávist a lež,“ dodal.

Takoví lidé sice dle Putny sice neprolévají krev přímo, ale přispívají k tomu, aby se od nenávisti slovní přešlo k nenávisti ruční. „Běda, běda, běda jim – chtělo by se křičet, neboť víc než křičet se proti té mašinérii lži a nenávisti činit nedá,“ míní pedagog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…