Bělobrádek: Koudelka potvrdil Hamáčkovu verzi

06.05.2021 11:24

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka potvrdil na dnešní schůzi sněmovního výboru pro kontrolu BIS časové údaje v kauze explozí ve Vrběticich na Zlínsku. Novinářům to dnes řekl šéf komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Bělobrádek: Koudelka potvrdil Hamáčkovu verzi
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Koudelka podle něj nemohl komentovat schůzku na vnitru, na které vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podle serveru Seznam Zprávy plánoval „výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru Seznam Zprávy popírá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá. Hamáček v posledních dnech hovořil mimo jiné o tom, že výměnu s Ruskem by ani plánovat nemohl, protože informace od tajných služeb dostal zhruba týden před schůzkou, tedy 7. dubna. Současně se ale adresáti zpráv tajných služeb dozvěděli i to, že s informacemi pracují média.

Bělobrádek novinářům řekl, že Koudelka časové údaje potvrdil. „Řekl nám, že co říká předseda a první místopředseda vlády o časové souslednosti, je pravda. Ta časová osa sedí. Stejně tak nám pan ředitel řekl, že vicepremiér Hamáček postupoval velice aktivně a razantně ohledně vyhoštění ruských agentů," uvedl. Česko po zjištění, že do explozí muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské GRU, vyhostilo z ČR 18 ruských diplomatů.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Obsah Hamáčkovy schůzky popisované Seznamem nicméně Koudelka komentovat nemohl, řekl Bělobrádek. Na rozdíl od šéfů zbývajících tajných služeb Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a Vojenského zpravodajství (VZ) na ni nedostal pozvánku. „Na té schůzce nebyl a žádné takové informace nemá," uvedl. Podle Bělobrádka není na Koudelkovi, aby vysvětloval, proč na schůzce nebyl. „Je to otázka pro toho, kdo zval, ne toho, kdo pozván nebyl," vysvětlil.

Server Blesk.cz dnes upozornil na to, že o Hamáčkovu cestu se zajímá i NCOZ. Mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej odkázal ČTK s žádostí o potvrzení informace na policejní prezidium. „Mohu potvrdit, že se NCOZ začala z vlastní iniciativy zabývat okolnostmi tzv. neuskutečněné cesty do Moskvy. Více informací v této chvíli poskytnout nemohu," napsala poté mluvčí prezidia Kateřina Rendlová.

Komise podle Bělobrádka projednávala i otázku úniku informací. „Podle všech dat, která máme, nebyl ze strany BIS. Několik let se podařilo tu práci utajit a k úniku došlo až potom, co BIS, Národní centrála proti organizovanému zločinu a státní zástupce odsouhlasili materiál, který byl poslán dalším osobám," uvedl.

Členové komise také dostali ujištění, že ve vrbětické kauze existuje jen jedna vyšetřovací verze. O tom, že verze o zapojení ruských agentů do explozí, není jedinou, hovořili v minulých týdnech prezident Miloš Zeman či ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). „My si potvrdili, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze. Ty ostatní jsou spíš spekulace těch ostatních, kteří s nimi pracují," prohlásil Bělobrádek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně

20:16 „Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně

REPORTÁŽ „Nikdo jiný není!“ Ke kandidatuře na prezidenta přesvědčovali lidé před domem kultury v Bře…