Bělobrádek v ČT: Naše detenční zařízení pro uprchlíky nejsou hotely první kategorie. Kritika z OSN není ostuda

30.10.2015 20:20

Podle hosta pátečního Interview ČT24 Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je velká škoda, že je prezident Miloš Zeman rozhádán s univerzitním prostředím, a na slavnostním předávání státních vyznamenání tak zástupci vysokých škol chyběli. A následně se vyjádřil i k migrační krizi.

Bělobrádek v ČT: Naše detenční zařízení pro uprchlíky nejsou hotely první kategorie. Kritika z OSN není ostuda
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

„Je to velmi nešťastné a svědčí to spíše o rozdělování než o spojování, a to je velká škoda,“ komentoval atmosféru kolem středečního předávání státních vyznamenání Bělobrádek, podle něhož má prezident sice možnost nepozvat své kritiky na Hrad, ale byl by raději, kdyby se přes to přenesl a byl velkorysý. „Pan prezident udělil Miroslavu Tomanovi vyznamenání za ekonomický přínos, ale je pravda, že jeho podnikatelská činnost je spojena s jeho komparativními výhodami v době privatizační politiky, neboť měl kontakty z předchozí funkce,“ vyjádřil se místopředseda vlády i k dalšímu bodu slavnostního ceremoniálu, za který byl Miloš Zeman kritizován, a dodal, že on sám by ho neocenil, ale on není prezidentem.

Fotogalerie: - Státní vyznamenání prezidenta republiky

Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání ve...
Petr Gazdík a Miroslav Kalousek
Jan Veleba
Zdeněk Škromach
Jaroslav Zavadil
Martin Stropnický s chotí

Chce to vytvořit pohraniční policii na hranicích Schengenu

Další podstatná část pořadu už byla věnována řešení migrační krize. Podle předsedy lidovců je dobře, že na sjezdu evropské lidovecké strany se přijala připomínka o tom, že by byla možnost uvolnit část peněz, které by mohly národní státy dostat z evropských fondů a části z nich se dobrovolně vzdát, a pak tyto peníze použít ještě před hranicemi schengenského prostoru. „Je třeba navýšit objem prostředků a zadruhé je nutné zlepšit i efektivitu u rozvojové složky, aby ty peníze nebyly rozkrádány a aby šly tam, kam mají,“ vysvětlil s tím, že například v České republice máme v tomto ohledu silné neziskovky, jako je například Člověk v tísni, které jsou schopny pomoci.

„Je to určitá forma solidarity. A navíc jde o část peněz, které bychom tu použili na integrační proces, a těch je možnost se vzdát,“ řekl Bělobrádek s tím, že by to vyřešilo to, aby sem nechodili ekonomičtí migranti, a aby i vojenští uprchlíci zůstali ještě před schengenským prostorem. „Oni i takoví čeští doktoři, kteří jdou za prací do Německa, jsou ekonomičtí migranti,“ připomněl předseda KDU-ČSL s tím, že i když je to trochu jiná situace, je to ale fakt.

Obsazení hranic schengenského prostoru vojsky NATO, jak navrhoval ministr financí Andrej Babiš, je podle něj nekompetentní, což koneckonců potvrdili později i představitelé organizace. „Má ale smysl vytvořit společnou pohraniční policii na hranicích,“ řekl Bělobrádek a dodal, že i proto nyní Česká republika pomáhá v Maďarsku. „A nabídli jsme pomoc i jiným zemím jako Polsku, Itálii a tak dále,“ dovysvětlil místopředseda vlády, který posléze i připustil, že integrační plán šlo udělat lépe. „Je třeba azylantům vysvětlit, že tu máme určité hodnoty, se kterými se oni smíří, nebo z toho bude problém,“ vysvětlil předseda vládních lidovců, jak chce vláda integrovat příchozí běžence.

Kritika OSN není pro ČR ostuda

„Naše detenční zařízení nejsou hotely první kategorie. Domnívám se ale, že jsou snesitelné, je také důležité si připomenout, že ani podmínky pro naše emigranty v německých lágrech kdysi nebyly prvotřídní,“ podotkl Bělobrádek ke kritice vysokého komisaře OSN s tím, že to není pro Českou republiku ostuda a kritika ze stran mezinárodního společenství je často špatně interpretována.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Přirozený pohyb světa je to, pokud je to řízené a máte to pod kontrolou. Pokud ale proudí desetitisíce lidí hranice nehranice a jediné, co jim jsme schopni udělat, je dát jim občerstvení, tak je to špatně,“ řekl dále šéf lidovců, podle kterého je hlavně důležité si z migrantů vybírat osoby, které budou prospěšné.

„Samozřejmě mě situace v hlavním městě zajímá, ale pokud by byla nějaká rada ode mě nutná, tak mě o ni sami požádají,“ řekl v závěru svého vystoupení v televizi Bělobrádek ke krizi na pražském magistrátu. Podle něho se nejvyšší vedení lidovců snaží krajským uskupením do věcí nemluvit. „Navíc je to hodně nepřehledné a já coby zastupitel Náchoda sleduji především komunální politiku tam,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…