Bělorusko nesmí být druhá Ukrajina. Jednat s Lukašenkem, říká vrchní diplomat EU

24.08.2020 10:52

Nejvyšší diplomat Evropské unie Josep Borrell má za to, že by se Bělorusko nemělo stát druhou Ukrajinou, kterou už šest let svírá zamrzlý konflikt se separatisty podporovanými Ruskem. Aby se z Běloruska nestala druhá Ukrajina, je prý třeba jednat s prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Bělorusko nesmí být druhá Ukrajina. Jednat s Lukašenkem, říká vrchní diplomat EU
Foto: Repro Rada BNR
Popisek: Demonstrace za demokratické Bělorusko
reklama

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell pro španělský deník El Pais poznamenal, že Evropská unie neuznává výsledky běloruských prezidentských voleb, které oficiálně vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů. Lukašenko pevně svírá moc v rukou v Bělorusku už 26 let. Na druhé straně ale podle Borrela EU nestojí o další zamrzlý konflikt., ve kterém by se angažovala Ruská federace a který by dál zvyšoval napětí mezi EU a Ruskou federací. „Úkolem Bělorusů není vybrat si mezi Ruskem a Evropou, ale získat svobodu a demokracii,“ zdůraznil. „Evropa nemá v úmyslu proměnit Bělorusko na druhou Ukrajinu,“ řekl jasně. Slova nejvyššího diplomata EU převzal také server Euractiv.

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14581 lidí

Lukašenko je podle Borrella ve stejné pozici jako stávající venezuelský prezident Nicolas Maduro. EU z nich ani jednoho za prezidenta neuznává, ale musí vycházet ze skutečnosti, že oba zmínění pánové drží moc ve svých zemích v rukou a pokud se má v Bělorusku a ve Venezuele něco změnit, je třeba s těmito držiteli moci jednat.

„Ať už se nám to líbí, nebo ne, kontrolují vládu a musíme s nimi dále jednat, i když neuznáváme jejich demokratickou legitimitu,“ pravil Borrell.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…