Bělorusko nesmí být druhá Ukrajina. Jednat s Lukašenkem, říká vrchní diplomat EU

24.8.2020 10:52 dop.

Nejvyšší diplomat Evropské unie Josep Borrell má za to, že by se Bělorusko nemělo stát druhou Ukrajinou, kterou už šest let svírá zamrzlý konflikt se separatisty podporovanými Ruskem. Aby se z Běloruska nestala druhá Ukrajina, je prý třeba jednat s prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Bělorusko nesmí být druhá Ukrajina. Jednat s Lukašenkem, říká vrchní diplomat EU
Foto: Repro Rada BNR
Popisek: Demonstrace za demokratické Bělorusko

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell pro španělský deník El Pais poznamenal, že Evropská unie neuznává výsledky běloruských prezidentských voleb, které oficiálně vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů. Lukašenko pevně svírá moc v rukou v Bělorusku už 26 let. Na druhé straně ale podle Borrela EU nestojí o další zamrzlý konflikt., ve kterém by se angažovala Ruská federace a který by dál zvyšoval napětí mezi EU a Ruskou federací. „Úkolem Bělorusů není vybrat si mezi Ruskem a Evropou, ale získat svobodu a demokracii,“ zdůraznil. „Evropa nemá v úmyslu proměnit Bělorusko na druhou Ukrajinu,“ řekl jasně. Slova nejvyššího diplomata EU převzal také server Euractiv.

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14639 lidí

Lukašenko je podle Borrella ve stejné pozici jako stávající venezuelský prezident Nicolas Maduro. EU z nich ani jednoho za prezidenta neuznává, ale musí vycházet ze skutečnosti, že oba zmínění pánové drží moc ve svých zemích v rukou a pokud se má v Bělorusku a ve Venezuele něco změnit, je třeba s těmito držiteli moci jednat.

„Ať už se nám to líbí, nebo ne, kontrolují vládu a musíme s nimi dále jednat, i když neuznáváme jejich demokratickou legitimitu,“ pravil Borrell.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A pak nám budou lhát, že za vysoké ceny může válka... Doktorka Kovářová objíždí zemi a slyší od lidí hodně nepěkné věci

20:17 A pak nám budou lhát, že za vysoké ceny může válka... Doktorka Kovářová objíždí zemi a slyší od lidí hodně nepěkné věci

„Lži v médiích. Řeči politiků, které se vůbec netýkají reálných potíží normálních lidí. Civilizační …