Benda: Přímá volba prezidenta není nejchytřejší

10.06.2010 22:41

O přímé volbě prezidenta v Událostech, komentářích debatovali Vlasta Parkanová z TOP 09, Marek Benda (ODS), Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ústavní právník Jan Kysela. Benda se přitom stavěl proti přímé volbě. Přímá volba prezidenta není nejchytřejší, prohlásil.

Benda: Přímá volba prezidenta není nejchytřejší

O přímé volbě prezidenta se v České republice mluví od roku 1989. Jako první přišli s návrhem přímé volby hlavy státu ještě komunisté, kteří doufali, že za pomoci přímé volby zabrání zvolení Václava Havla prezidentem. Politici stále slibují, že přímou volbu prezidenta zavedou, ale potřebují k tomu ústavní většinu a tu rýsující se pravicová koalice naplní pouze za pomoci opozičních stran.

Benda: Zásadní neshody vždy panovaly ve způsobu volby

Poslanec ODS Marek Benda v České televizi prohlásil, že sám za sebe s přímou volbou prezidenta nesouhlasí. „Přímá volba prezidenta není nejchytřejší," řekl doslova Benda.  V pořadu Události, komentáře se představitelé stran předháněli především v tom, kdo přišel s přímou volbou prezidenta jako první. Benda také opakovaně připomínal, že největší rozpory vždy panovaly v otázce způsobu volby prezidenta.

Kysela: Přímá volba sama o sobě mnoho neřeší

Ústavní právník Jan Kysela v pořadu prohlásil, že cesta, kterou politici jdou, je nešťastná. „Nejprve se musíme zamyslet nad tím, kde vidíme slabiny postavení prezidenta, například v otázce rozšíření odpovědnosti prezidenta a jeho odvolatelnosti mimo případ velezrady," prohlásil Kysela. Dodal, že není správné omezit tu debatu jen na to, zda volit prezidenta přímo nebo nepřímo.

„Pokud hledáte sjednotitele společnosti, tak jednokolová volba není úplně šťastná," pokračoval v úvahách Kysela. Nejpoužívanějším systémem, s pomocí něhož lze dosáhnout společenského konsenzu je dvoukolová volba.

Kysela také vyvrátil obavu vznesenou moderátorem, totiž otázku, zda se v případě přímé volby prezidentem nestane nějaký populista? V této věci bude důležité stanovit, kdo může jednotlivé kandidáty navrhovat. Pokud se právo navrhovat kandidáty vymezí například jen Senátu, možnost zvolení populisty prezidentem bude výrazně omezena, uzavřel Kysela.

Související:
Schwarzenberg: Přímá volba prezidenta? To by byl otevřený boj

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…