Benešová přiznala, že varovala Ratha před údajnou diskreditační akcí

04.12.2013 20:13

Ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová potvrdila, že v souvislosti s loňskými krajskými volbami varovala exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) před údajně chystanou diskreditační akcí proti sociální demokracii. Varování však prý bylo obecné a netýkalo se pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové.

Benešová přiznala, že varovala Ratha před údajnou diskreditační akcí
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Marie Benešová s náměstkem Danielem Volákem v jednacím sále Krajského soudu v Ústí nad Labem
reklama

Za Rathovými slovy prý může být snaha ministryni ublížit. Rath ale tvrdí, že Benešová skutečně zmínila jméno Bradáčové. Rath u soudu v úterý v reakci na jeden z policejních odposlechů hovořil o diskreditační akci, na níž se údajně měla podílet policie a jako "výrazný subjekt" také Bradáčová. Náznaky prý ukazovaly na to, že "na některé lidi z ČSSD bylo cosi připravováno ve spolupráci s policií". O věci ho prý zpravila Benešová.

"Pan Rath je v postavení obžalovaného, může lhát, může se hájit, jak chce, může si i vymýšlet. Já si nevzpomínám, že bych mu konkretizovala jméno Bradáčová. V té době jsem byla advokátkou, ani jsem neměla možnost nějaké důvěrné informace získávat, takže vylučuju, že bych to takhle formulovala," nechala se dnes slyšet tehdejší členka ČSSD Benešová.

Paroubek prý nenávidí Benešovou

Podle ministryně se s Rathem bavili jen v obecné rovině o možném nebezpečí. "A to, že před volbami se vždycky soustřeďovali na sociální demokracii, je známé od Kubiceho zprávy," uvedla Benešová, která prý Ratha varovala, že se určitě něco semele, takže je nutná maximální obezřetnost. "To byly vysloveně zákulisní informace, co se nám různě donášely, a nebylo to nic z prostředí státního zastupitelství ani policie," řekla o svých zdrojích.

"Pan Rath kamarádí s panem expremiérem Jiřím Paroubkem. Je známo, že pan Paroubek mě hodně nenávidí, a asi ví proč, takže třeba to je nějaká hra, jak mi ublížit, nic víc," vysvětluje si Benešová možnou motivaci Ratha k výrokům o Bradáčové. Rath ale trvá na svém a tvrdí, že mu Benešová o hrozbě a Bradáčové řekla na okresní konferenci ČSSD v Kladně, kde byl jako host. Seděli vedle sebe, a když si povídali, přišla podle něj řeč na to, že dostala zprávy o chystané provokaci na vybrané členy strany "organizované z policejních a prokurátorských kruhů". Rath to řekl po soudním jednání v jeho kauze.

Kontroverzní politik Rath

"Zmínila tehdy ústeckou prokurátorku, paní Bradáčovou, že ta v tom měla podle ní hrát aktivní roli," dodal. Neměl prý důvod o tom pochybovat, protože Benešová byla dříve nejvyšší státní zástupkyní a je významnou členkou ČSSD. O varování říkal prý dalším spolustraníkům, což podle něj potvrzují odposlechy. "Nevím, koho by to mělo poškodit. Já jsem přesvědčen, že to jméno Bradáčové padlo z jejích úst, protože ona tehdy pracovala pro kolegyni hejtmanku Janu Vaňhovou v Ústeckém kraji, a také řekla, ať si dám pozor, byť nejsem z Ústeckého kraje," uvedl Rath.

Údajná provokace se ho podle něj měla týkat proto, že byl prý kontroverzní a nepohodlný coby opoziční politik. Bradáčová byla v době zatčení Ratha náměstkyní Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které původně jeho kauzu dozorovalo před přesunutím případu středočeskému žalobci. O dva měsíce později se stala vrchní státní zástupkyní v Praze.

Rathovi hrozí 12 let vězení

Rath s tvrzením o Bradáčové přišel již v minulosti. Žalobkyně se k tomu nechtěla vyjadřovat, protože jí to prý nepřísluší a považuje to za součást obhajoby obžalovaného. Před soudem dnes také mluvila další obžalovaná v Rathově kauze, podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová, která uvedla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět na krajské volby 2012.

Řekla to prý tehdejší člence krajského výboru ČSSD a ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové, která je rovněž v případu obžalovaná z korupce. Obžaloba Ratha viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun, za což mu hrozí až 12 let vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …