Bída Pirátů. KDU-ČSL v háji. Bez „slepenců“: Velká změna sil

30.11.2021 10:34

Společnost SANEP poprvé od říjnových voleb zjišťovala nálady voličů. V listopadovém volebním modelu, který nepracoval s volebními koalicemi, suverénně zvítězilo hnutí ANO. Nízkého výsledku dosahují Piráti, velmi nedostatečného KDU-ČSL. Do Sněmovny by se naopak dostala ČSSD. Průzkum nepočítá s volebními koalicemi.

Bída Pirátů. KDU-ČSL v háji. Bez „slepenců“: Velká změna sil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Koalice SPOLU vyhrála volby do poslanecké sněmovny. Ve volebním štábu bylo veselo

27,6 procent. Tolik by si připsalo hnutí ANO, kdyby volby byly o měsíc později. Daleko za ním by ss 14,1 procenty skončila ODS a třetí s 10,7 hnutí STAN.

SPD by volilo 9,9 procent voličů a porazila by Piráty se 7,6 procenty. Do Sněmovny by prošla ještě TOP 09 s 6,2 a těsně by pronikla i ČSSD, která by dostala 5,1. Ve skutečných volbách jí naopak několik desetin chybělo.

Lidovci by se 4,3 procenty zůstali daleko před vstupní branou.

V neděli se objevil i první povolební průzkum agentury Kantar, jako tradičně objednaný Otázkami Václava Moravce.

Ten připisoval ANO 27 procent, samostatné ODS 15,5 a STAN 13. SPD by získala 9,9, Piráti 8 a TOP 09 7 procent. Pro ostatní strany byl průzkum Kantaru ještě větší pohroma, ČSSD by získala 4 procenta a lidovci jen 3,5.

Kantar ale pracoval i se společnou kandidaturou SPOLU a Piráti/STAN. Uskupení Petra Fialy by uhrálo s ANO remízu na 28 procentech, jejich koaliční partner by skončil třetí se 17 procenty.

Spojenectví Pirátů a STAN je ale s otazníkem, Vít Rakušan již po volbách uvedl, že příště půjde STAN do voleb raději sám. Piráti dlouho napínali nervy všech koaličních partnerů schvalováním koaliční smlouvy a ve straně existuje silná kritika účasti ve vládě.

Volby na začátku října přinesly vítězství dvěma koalicím, které dohromady mají 108 poslanců. Kromě přínosů synergie jim pomohlo také velké množství propadlých hlasů na druhé straně spektra. Pod čarou zůstalo asi milion voličských hlasů.

Nová koalice během měsíce obsadila vedení Poslanecké sněmovny a Petr Fiala představil prezidentu Zemanovi návrh své vlády. Ta má mít nevídaný počet 18 členů a čtyř vicepremiérů.

Lidovci, kteří by ve Sněmovně teď v listopadu vůbec nebyli, mají hned tři ministry, přičemž kromě předsedy Mariana Jurečky se nikomu do kabinetu moc nechtělo a ministr zemědělství i životního prostředí se hledal velmi složitě.

Vláda má ještě před vznikem za sebou první skandál, Věslav Michalik se ani nestihl stát ministrem průmyslu a obchodu, když jej doběhly podivné rodinné finanční transakce, včetně developerských projektů v Dolních Břežanech, o kterých sám rozhodoval jako starosta.

Pirát Jakub Michálek si zase po rozhovorech se straníky rozmyslel funkci ministra pro legislativu, takže Bartošova strana narychlo nasadila advokáta Michala Šalomouna.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

9:53 Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

Ekonom Lukáš Kovanda se ve svém komentáři věnoval prognózám amerických bank, které upozorňují na to,…