Bílí koně? Robert Šlachta přemýšlí nahlas. Ano, to ty testy na covid a podivná firma

06.03.2021 19:25

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (Přísaha) se znovu rozepsal o podivné zakázce na antigenní testy určené pro testování žáků ve školách, kterou Ministerstvo vnitra za souhlasu vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřela s firmou Tardigrad International Consulting. Šlachta varuje, že není jisté, kde nakonec peníze ze zakázek za nouzového stavu skončí. „Peníze daňových poplatníků. Peníze nás všech,“ posteskl si a ukázal na neobvyklou vlastnickou strukturu firmy. Podle Šlachty mohou za českou pobočku firmy vystupovat bílí koně.

Bílí koně? Robert Šlachta přemýšlí nahlas. Ano, to ty testy na covid a podivná firma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20024 lidí
Minulou soboru do Česka dorazil milion antigenních testů určených pro testování žáků ve školách od čínské společnosti Lepu, na které stát odklepl zakázku za 237,5 milionu korun a které zajišťuje společnost Tardigrad International Consulting. Šlo o první část zakázky, prostřednictvím které má firma dodat 3,6 milionu testů do poloviny března.

Již samotnou soutěž o dodavatele testů provázely podivné události; otázky budí i vítězná firma. Po oznámení vítěze resortem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) server Seznam Zprávy varoval, že vítězná společnost nesplnila podmínky tendru a že ze soutěže ministerstvo vyřadilo firmu Chironax, která podala výhodnější nabídku. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že bude chtít tendr zrušit, nakonec však po jednání vlády k žádnému zrušení nedošlo.

Vnitro tvrdí, že firma Tardigrad International Consulting je nejvhodnější ze seznamu Ministerstva zdravotnictví. Podle ministerstva společnost splnila formální podmínky výběru a schopnost dodat včas požadované množství testů. Hamáček už dříve uvedl, že Chironax byl vyřazen kvůli varování Bezpečnostní informační služby, podle které je společnost napojena na stíhané lidi. Stejná firma má přitom dodávat zdravotnický materiál i Správě státních hmotných rezerv, jak například upozornil server Aktuálně.cz.

Přestože v médiích vyšlo hned několik varování upozorňujících na nepříliš obvyklou strukturu firmy, vláda rozhodla pro pokračování ve spolupráci s ní. A nyní podle Šlachty ve věci vypluly na povrch nové informace. „Nejenže se nic nevysvětlilo, ale právě naopak,“ posteskl si k zakázce, kterou může díky nouzovému stavu stát uskutečňovat bez ohledu na zákon o zadávání veřejných zakázek.

Šlachta shrnuje, že „zakázku za 237,5 milionu korun na čínské testy vyhrála podivným způsobem, jak jsem psal minule, firma Tardigrad International Consulting“. A před vítěznou firmou varuje i Bezpečnostní informační služba s tím, že je firma napojená na trestně stíhané lidi a reální majitelé údajně jsou v daňových rájích.

„Tahle ‚renomovaná mezinárodní firma‘, jak zjistili novináři, má různé pobočky. Kde? Všude tam, kde byste to čekali. Jednu v automyčce na kraji Kyjeva, další v rodinném domku v jižním Polsku. Úplně věrohodná firma na zakázku za víc než dvě stě milionů. Nikam se samozřejmě nedá ani dovolat, natož přijít na schůzku,“ shrnuje bývalý policista.

Nepříliš důvěryhodně působí i česká pobočka firmy, se kterou vláda premiéra Babiše spolupracuje. „Základní kapitál tisícovka. Sídlí hned u letiště na stejném místě jako hotel Marriott. Nezveřejňuje žádné povinné informace o svém účetnictví. Po urgencích zveřejnila alespoň výsledek hospodaření za rok 2019. Výsledek? Sekera 2,3 milionu korun. Od svého vzniku už prodělala 12 milionů,“ ukazuje dále.

Tím to však bohužel nekončí. Zajímavé jsou i vlastnické struktury. Za firmu má oficiálně vystupovat jednatelka Monika Jírovcová, ale skutečný majitel je nepřekvapivě nejasný. „Její telefon ale zvedá nějaký Vít Košický. Ten se v rozhovorech pro média prezentoval jako ředitel této společnosti, ale na přímý dotaz novinářů to popřel. Pěkný bordel, co říkáte? Má to jednoduché vysvětlení. Jsou to všechno bílí koně. Nastrčení lidé, které kryjí skutečné majitele. Skutečné místo, kam nakonec peníze ze zakázek dojdou. Peníze daňových poplatníků. Peníze nás všech,“ upozorňuje zakladatel hnutí Přísaha.

„Všichni naši papaláši a na nich nasátí lidé“ podle něj sázejí na to, že kauza jednoduše „zapadne“. „Že řešíme přeplněné nemocnice, vakcíny, co leží na skladu, nonstop měnící se vládní nařízení, děti, které nemůžou chodit do školy, a tak nějak se navíc snažíme přežít. Přesně na tenhle chaos sázejí,“ míní Šlachta s tím, že jde navíc jen o „jednu zakázku z tisíce“.

„Jen tato firma dodává bez většího povšimnutí i dalším státním institucím, včetně Správy státních hmotných rezerv! Bohužel tady nejde o zdraví a bezpečnost nás všech. Jde jen o to, komu a kolik peněz přijde,“ varuje. Sám by navrhoval audit všech zakázek za nouzového stavu vedený odborníky.

„Všechno prověřit, včetně komisí a lidí, kteří byli zodpovědní za výběr vítězné firmy. A viníky potrestat,“ vyzývá.

Již dříve Šlachta upozorňoval, že vítězná firma Tardigrad se sídlem v Edinburgu má základní kapitál tisíc korun a mimo jiného čtyři roky nepodala účetní závěrku.

Varování od něj zaznělo i k možnosti, že zmiňovaná firma může být zapletena do praní špinavých peněz. „Jak zjistili novináři, byla založena v roce 2016 společnostmi sídlícími na Marshallových ostrovech. Dokumenty za Tardigrad International podepisují dvě ženy s dominikánským pasem Janette St Luce a Deborah Merina Grant, které figurují i v dalších kauzách praní špinavých peněz,“ varoval v únoru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

15:57 Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

Moderátor internetové televize XTV oznámil start dvanáctého rozhovoru s Václavem Klausem. A druhý če…