Bill Clinton vyskočil, lidé před sálem vzteky křičeli. Veselo při úvodu „korunovace“ Hillary Clintonové

26.07.2016 8:21

Po úvodních projevech delegátů právě probíhajícího nominačního sjezdu demokratů se zdá, že Hillary Clintonová by neměla mít problém získat status oficiální kandidátky Demokratické strany na příští americkou hlavu státu. Podporu jí již vyjádřil její rival z primárek Bernie Sanders i první dáma USA Michelle Obamová.

Bill Clinton vyskočil, lidé před sálem vzteky křičeli. Veselo při úvodu „korunovace“ Hillary Clintonové
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Anketa

Ministerstvo vnitra tvrdí, že migrační krize odezněla. Má pravdu?

1%
99%
hlasovalo: 10441 lidí

Po vypuknutí skandálu s údajným hackerským útokem, který vedl ke zveřejnění elektronické korespondence vedení Demokratické strany, jež naznačuje, že vedení strany dávalo v primárkách přednost Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem, se očekávalo, že nominační sjezd demokratů, na němž by měl být oficiálně oznámen stranický kandidát na příštího amerického prezidenta, zkomplikuje Hillary Clintonové cestu ke statusu oficiální kandidátky Demokratické strany. Po úvodních projevech delegátů se však zdá, že strana stojí neochvějně za ní.

Bedlivě očekávané bylo zejména vystoupení Bernieho Sanderse, jehož Clintonová porazila ve stranických primárkách a jenž měl být údajně poškozen stranickými intrikami. Sanders nicméně ve svém projevu vyjádřil Clintonové podporu. „Bude mimořádnou prezidentkou a jsem pyšný, že dnes večer mohu stát po jejím boku,“ ohromil Sanders přítomné.

„Pokud nevěříte, že jsou tyto volby důležité, pokud si myslíte, že můžete zůstat mimo, uvědomte si, že když Donald Trump vyhraje, bude vybírat soudce Nejvyššího soudu. Zkuste si představit, co to bude znamenat pro občanské svobody, rovná práva a budoucnost naší země,“ mírnil Sanders rozjitřené emoce svých příznivců výzvou ke stranické jednotě. Ex-prezident Bill Clinton, jenž projev sledoval z publika, měl dle AP po těchto Sandersových slovech vyskočit na nohy a aplaudovat, stejně jako většina přítomných delegátů.

Svého manžela se jala utěšovat Jane Sandersová, která za ním přišla k řečnickému pultíku a do ucha mu měla pošeptat: „Oni nevědí, že jsi na nominační listině…“ Podle mluvčího kampaně Michael Briggs měla Sandersová narážet na skutečnost, že hlasování o nominaci neprobíhá tajně, nýbrž senátoři hlasují jmenovitě jeden za druhým, což by patrně mohlo Sandersovi ještě dát nějakou naději na úspěch.

Asi nejemotivnější a nejosobnější projev dle přítomných pozorovatelů pronesla současná první americká dáma Michelle Obamová, která nejprve vyjádřila bezvýhradnou podporu Hillary Clintové, aby se vzápětí nepřímo vymezila proti republikánskému kandidátu na prezidenta Donaldu Trumpovi. „Trváme na tom, že nenávistné projevy veřejně činných postav, které se k lidem dostávají prostřednictvím televizních obrazovek, nereprezentují skutečného ducha této země,“ prohlásila Obamová s tím, že na chování nejvyššího amerického představitele záleží. „Naše motto zní: Když úroveň jejich chování klesá, naše stoupá,“ dodala.

Tyran a demagog Trump. A co Hillary?

Zatímco uvnitř sálu delegáti vyjadřovali podporu Hillary Clintonové, prostranství před budovou opanovalo několik stovek příznivců Bernieho Sanderse. Podle francouzské agentury AFP se někteří z nich měli pokoušet prorazit bariéry. Policisté jich více než padesát zadrželi a pokutovali je. Každý prý musel z kapsy vytáhnout padesát dolarů.  

Hněv svých příznivců, který se rozhořel po propuknutí aféry s údajným hackerským útokem, který vedl ke zveřejnění elektronické korespondence vedení Demokratické strany, jež naznačuje, že vedení strany dávalo v primárkách přednost Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem, neuklidnil ani Bernie Sanders. „Toto je reálný svět, v němž žijeme. Trump je tyran a demagog,“ pokoušel se dle agentury Reuters Sanders marně mírnit emoce svých příznivců. „To je i Hillary,“ křičeli na něj z davu, jež se srotil před budovou, v níž se odehrává konvent Demokratické strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…