Bitky na makedonské hranici. Ekonomičtí migranti jdou po uprchlících, kteří mají mít přednost

06.12.2015 12:56

Migranti a uprchlíci se bijí mezi sebou a to konkrétně na řecko-makedonské hranici. Makedonie před několika týdny oznámila, že na své území pustí jen uprchlíky ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu, protože v jejich zemích zuří válka a opravdu jim jde o život. Ostatní ale mají smůlu. A ekonomičtí migranti se s touto informací vypořádali po svém. Odmítají k hranicím pustit byť jediného Afghánce, Iráčana či Syřana. Neváhají použít násilí.

Bitky na makedonské hranici. Ekonomičtí migranti jdou po uprchlících, kteří mají mít přednost
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů

Na hranicích Řecka a Makedonie nebezpečně narůstá napětí. Do křížku se tam totiž pouštějí ekonomičtí migranti a váleční uprchlíci. První mají vztek, že policisté a vojáci poušrtějí dál do Evropy jen ty druhé.  

„Zklamaní migranti si u hranic postavili improvizovanou barikádu, kde nyní kontrolují každého, kdo přijde a zabraňují uprchlíkům pokračovat v další cestě,“ píše server Echo24.cz s odvoláním na zahraniční zdroje. Potyčky mezi oběma skupinami už vedly i k úmrtím, takže lze říci, že na hranicích v podstatě zuří bitky s těmi nejhoršími možnými následky.

Většina ekonomických migrantů se k násilí nepropůjčuje, jen se vracejí zpět do Řecka, kde čekají na nějakou další příležitost. Novináři pak přinášejí příběhy Íránců nebo Somálců, kteří říkají, že možná nemají doma stejnou válku, jaká teď zuří v Sýrii, ale když se vrátí domů, stejně jim půjde o život. Jiní migranti jsou přesvědčeni, že buď musí mít možnost projít všichni, nebo nikdo, jinak by podle nich šlo o nepřijatelnou diskriminaci.

Váleční uprchlíci nejsou v bezpečí ani ve sběrných táborech. „Řecké úřady, které podle dostupných informací nejsou schopné ochránit válečné uprchlíky před migranty, postavily běžencům v blízkosti hranice alespoň uprchlický tábor. Ani tam ale nejsou utečenci v bezpečí. Podle serveru Sky News tábor často berou útokem migranti, kteří uprchlíkům kradou zásoby jídla a pití,“ lze se dál dočíst. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…