Blatný: Školáci budou dvakrát týdně testováni

01.04.2021 12:52

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a jeho kolega z vlády, šéf resortu školství Robert Plaga předložili dnes plán otevírání škol. Jisté je například to, že školáci budou muset být dvakrát týdně testováni.

Blatný: Školáci budou dvakrát týdně testováni
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Blatný v pořadu Partie
reklama

Od 7. dubna se budou moci na očkování hlásit další pracovníci v sociálních službách, řekl dnes mimo jiné na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vakcíny dostanou přednostně i lidé klíčoví pro chod státu. V polovině dubna pak plánuje ministerstvo zahájit registraci k očkování proti covidu-19 pro lidi od 65 do 69 let. Původně měla začít o Velikonocích. 

Rychlost očkování se však podle Blatného více než zdvojnásobila. „V březnu bylo podáno přes jeden milion očkovacích dávek a dokonce u více než čtvrt milionu osob, konkrétně 270 tisícům osobám, byla podána druhá dávka a dokončeno úplně očkování,“ sdělil. 

Policie pak nově dostane od hygieniků seznam lidí v karanténě. Bude provádět namátkové i cílené kontroly, informace zohlední i při přejezdech mezi okresy. 

Zároveň se hovořilo i o návratu žáků do škol. V týdenních rotacích by se měli vrátit žáci 1. stupně, a to v krajích s nižší nákazou. Datum? Od 12. dubna. Dvakrát týdně pak budou žáci testováni. Distančně zůstane 2. stupeň, do školek půjdou jen předškoláci, kteří nakonec nebudou muset roušky. Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti posledních ročníků vysokých škol zřejmě vrátit 19. dubna. Rozhodne se týden před tím.

Ministr Blatný zároveň také varoval před očkováním na covid-19 mimo Česko. Někteří lidé využívají možnosti v Sbrsku. ČR za následky nemůže nést odpovědnost, dodal k tomu Blatný.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Blatný na tiskové konferenci apeloval také na to, aby lidé dodržovali všechna opatření. „Nejde o to, jestli někam jdeme, nebo nejdeme. Jde o to, abychom tam šli s respirátorem, pakliže je potřeba, s rouškou, pakliže je potřeba rouška, a zejména, pokud se budete potkávat, mějte prosím vždy tyto ochranné pomůcky nasazeny tak, jak je potřeba,“ apeloval Blatný. 

„Dodržování opatření se jasně odrazí na tom, a to bude asi nejdřívější, zda děti půjdou v půlce dubna do škol a zda budeme moci v brzké době alespoň trochu dále postupně uvolňovat i ta ostatní opatření,“ varoval také Blatný. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…