Blíží se intervence USA do Venezuely? Ministr poslal do světa tweet, ze kterého mrazí

12. 3. 2019 19:30

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v pondělí oznámil, že Spojené státy tento týden z Venezuely odvolají všechny své diplomaty, kteří v zemi ještě zbývají. Jako důvod uvedl zhoršující se situaci v zemi a chování autokratického prezidenta Nicoláse Madura, jenž tvrdě potlačuje projevy nespokojenosti a brání snaze o doručení humanitární pomoci, uvedla ČTK.

Blíží se intervence USA do Venezuely? Ministr poslal do světa tweet, ze kterého mrazí
Foto: Repro vláda USA
Popisek: Mike Pompeo při proslovu o úloze USA ve světě

Pompeo se k situaci vyjádřil na svém Twitteru, kde uvedl jasně důvody toho rozhodnutí. „Toto rozhodnutí odráží zhoršující se situaci ve Venezuele, stejně jako závěr, že přítomnost amerického diplomatického personálu na ambasádě začala omezovat politiku Spojených států,“ napsal americký ministr zahraničí.

 

 

Navázal tak na rozhodnutí svého úřadu již z 24. ledna, kdy začal stahovat z ambasády v Caracasu méně důležitý diplomatický personál. Maduro totiž krátce předtím přerušil se Spojenými státy diplomatické styky, protože Washington uznal za venezuelského prezidenta opozičního lídra Juana Guaidóa.

Guaidóa za prezidenta uznala více než padesátka zemí. Sám se prohlásil za hlavu státu z pozice předsedy parlamentu a zdůvodnil to nedemokratickým charakterem opozicí bojkotovaných loňských voleb, v nichž získal Maduro svůj druhý mandát.

Lidem ve Venezuele od minulého týdne navíc ztížily situaci masivní výpadky elektřiny. Guaidó kvůli nim vyhlásil stav nouze a svolal na dnešek další demonstraci proti Madurovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

14:17 Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

V ČT krátce odpovídal na otázky premiér Andrej Babiš. Spolupráce s komunisty prý funguje, otázka lit…