Vedení havířských odborů se proto rozhodlo dopisem oslovit českou vládu. V něm má v úmyslu upozornit na skutečnost, že neřízený, rychlý bankrot společnosti by mohl ohrozit až 25 tisíc pracovních míst a také bezpečnost mnoha obyvatel Moravskoslezského kraje. A to v případě, kdyby nebyla odborným způsobem asanována těžba, a začalo by pak docházet k zaplavování území spodními vodami nebo k únikům metanu. V konceptu dopisu se pak například dále uvádí: „Požadujeme, aby vlastník nerostného bohatství ČR (tedy stát) důsledněji kontroloval činnost OKD, a.s. prostřednictvím státních orgánů a nedopustil znehodnocení ložisek uhlí neuváženým i nevratným zavíráním činných dolů. Nerostné bohatství by mělo být zachováno i pro další generace. Dále bychom chtěli, ať stát prověří možná porušení zákonných povinností vlastníků (současných i bývalých) při rozdělení a vyvádění majetku z OKD. Dále by měl stát prověřit, zda při úpisu akcií NWR nedošlo k oklamání budoucích akcionářů nadhodnocením zásob. Kontrolou by mělo projít také pořizování investic prostřednictvím NWR, jestli nebyl porušen či obcházen zákon o veřejných zakázkách.“
Stávkovat se bude, pokud majitel nedodrží sociální program
Útlum dobývání v hlubinných šachtách a následné propouštění čeká jako první zaměstnance na dole Paskov. Ti jsou na podobnou situaci připravováni už od roku 2013, i když situace se téměř každý měsíc měnila. Špatné zprávy střídaly i ty pozitivní, jako například před uplynulými Vánocemi, kdy vedení OKD/NWR tvrdilo, že útlum by nemusel přijít až tak brzy. V současné době jsou tamní odboráři v „pohotovosti“.
„Stávkovat zatím nemáme proč. Je totiž propastný rozdíl mezi provozním vedením OKD, které je složené z českých ředitelů jednotlivých závodů, a pak mezi generálním ředitelem Dalem Ekmarkem a představenstvem firmy, složeném i z majitelů společnosti. S našimi českými šéfy se vždy domluvíme. Ti nám pravidelně vyplácejí mzdy a chtějí dodržet i nastavený sociální program a také další podmínky, na kterých jsme se domluvili. Proto zatím máme vyhlášenou jen stávkovou pohotovost a počkáme do konce dubna, jestli naše požadavky budou chtít také splnit noví majitelé OKD. Do těch dvou měsíců skončí ražba v dolech a měl by se začít realizovat sociální program. Většina lidí z dělnických profesí by mohla přejít dočasně na jinou práci, někteří technici ale už budou muset asi odejít. Zaměstnanci, kteří na dole pracovali více než 16 let, by měli pak dostat roční odstupné. Jestli tyto podmínky zakotvené v kolektivní smlouvě vlastníci nesplní, jsme připravení jít do stávky,“ shodli se v názoru předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík s odborovým předákem z dolu Paskov Rostislavem Paličkou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán