Bouda na Hamáčka? Kroupa mu zavařil ráno, současně vyšel záznam o Moskvě

04.05.2021 8:46

Na světlo vyplulo další možné vysvětlení toho, proč se Hamáček chystal v půli dubna na jednání do Kremlu. Mohl tam jet s příslibem, že informace z Vrbětic ututlá, ale nebude to zadarmo. Výměnou dle reportéra Seznam Zpráv Janka Kroupy mohl chtít milion vakcín Sputnik V proti koronaviru. A nejen to. Sám Hamáček však toto tvrzení odmítá s tím, že jde o „naprostý nesmysl“. „V rámci těch různých dezinformačních kampaní se dozvídám strašné věci,“ rozohnil se vicepremiér. Pravicová opozice už volá po jeho rezignaci.

Bouda na Hamáčka? Kroupa mu zavařil ráno, současně vyšel záznam o Moskvě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Jan Hamáček

Ještě 15. dubna se ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chystal odjet do Moskvy a vyjednat tam nákup ruské vakcíny proti covidu Sputnik V. O dva dny později však bylo všechno jinak. Hamáček spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) předstoupili před veřejnost a oznámili, že za výbuchem ve zbrojním skladu ve Vrběticích z roku 2014 stáli dva ruští armádní zpravodajci a Česko v reakci na toto ujištění vyhošťuje 18 ruských diplomatů – špionů.

Anketa

Bojíte se onemocnění covid-19? (Ptáme se od 4.5.2021)

22%
78%
hlasovalo: 8477 lidí

V souvislosti s tím Hamáček novinářům sděloval, že jeho chystaná cesta do Moskvy za Sputnikem byla jen krycím manévrem, aby Kreml neodhalil, co se v Praze chystá doopravdy. Jenže premiér Babiš svého vicepremiéra nepodržel a konstatoval, že o žádném krycím manévru nic neví.

Server Seznam Zprávy teď přišel s novým vysvětlením. Hamáček se prý chystal jet do Moskvy s návrhem, že informace z Vrbětic se ututlají výměnou za milion vakcín Sputniku pro Česko.

Ve čtvrtek 15. dubna prý Hamáček sezval ke společnému jednání několik hostů. Dorazili velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, policejní prezident Jan Švejdar. Nakonec dorazil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Probírat se měl právě výměnný obchod – tedy získání vakcín výměnou za mlčení o Vrběticích.

„Ministr vnitra, který byl v inkriminované době pověřen řízením Ministerstva zahraničí, totiž ve skutečnosti podle řady svědků chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit mezinárodní skandál související s útokem za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joea Bidena a Vladimira Putina,“ napsal k tomu server.

Hamáček takovouto interpretaci dění důrazně odmítl.

„To je úplný nesmysl, to nevím, kdo vám to řekl.“

Na odpověď, že informace má redakce přímo od účastníků jednání, které na 15. 4. svolal, uvedl: „To nemůžete mít. To je úplný nesmysl, nevím, kde jste na to přišli.“

V rozhovoru pro DVTV s Danielou Písařovicovou Hamáček zopakoval, že plánovaná cesta do Moskvy byla krycím manévrem.

„S odstupem času se ukazuje, že to možná nebyl nejlepší nápad, my jsme pracovali na základě dané situace a nic lepšího nás s panem velvyslancem (Vítězslavem Pivoňkou) nenapadlo. Ta cesta se samozřejmě odehrát neměla. V rámci těch různých dezinformačních kampaní se dozvídám strašné věci. Teď jsem čelil otázkám, jestli jsem do Moskvy nejel tu celou kauzu vyzradit, nebo jestli jsem to tam nejel vyměnit za náklad Sputniku. To jsou úplné nesmysly,“ rozohňoval se Hamáček.

„Na Ministerstvu vnitra jsme seděli ve skupině, která se snažila, když to zjednoduším, já nemůžu jít do detailu, ochránit české zájmy. Takováto operace není jednoduchá. Seděli tam šéfové tajných služeb, seděl tam policejní prezident, seděl tam můj tehdejší náměstek a dnes ministr zahraničí Jakub Kulhánek. A věřte, že v takovéto skupině jsme žádnou velezradu neplánovali,“ pokračoval ministr vnitra.

„To je jako když vám to poradila (ruská armádní rozvědka) GRU, tohleto. Já jsem opravdu nejel spáchat velezradu. Ta cesta sloužila k jediné věci, že jsme mohli povolat pana velvyslance Pivoňku a mohli jsme řešit všechny tyto záležitosti,“ ohradil se proti informacím serveru Seznam Zprávy Hamáček. „Já mám svědomí čisté. Všichni, kteří byli na té schůzce, vědí, jak to bylo. Určitě se teď objeví další zaručené teorie, ale já vím, jak to bylo a určitě jsem v žádném momentě neohrozil bezpečnostní zájmy ČR,“ dodal ještě.

Novinářka ze serveru Seznam Zprávy Kristina Ciroková oznámila, že chtěla od Hamáčka širší vysvětlení, ale ministr před novináři utekl.

„Chtěli jsme se včera Jana Hamáčka zeptat víc. Utekl před námi zadním vchodem,“ prozradila novinářka.

Jan Hamáček pod palbou

Někdejší 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek konstatoval, že pokud je to pravda, pak Hamáček hazardoval s celou republikou.

„Podle serveru Seznam Zprávy chtěl Jan Hamáček v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků a summit Bidena s Putinem v Praze. Bál se ale toho, že si ho Rusové v Moskvě při jednání nahrají. Neskutečně naivní a hloupý počin hazardující s ČR. Každopádně očekávám okamžitou rezignaci,“ vypálil Ženíšek.

Jan Hamáček pod palbou

Pražská politička a právnička Hana Kordová Marvanová byla stejně nekompromisní.

„Pokud schůzka svolaná vicepremiérem Hamáčkem proběhla tak, jak se popisuje, a pokud je pravda, že chtěl Hamáček ututlat na základě absurdního handlu kauzu Vrbětice, je to na jeho okamžitou rezignaci. A to nejen za jednání proti zájmům ČR, ale i za totální amatérismus a hloupost,“ rozčílila se.

Jan Hamáček pod palbou

Svou troškou do mlýna přispěl i občan Miroslav Kalousek (TOP 09). Vedle Hamáčka si vzal na paškál i opozici.

„Nainstaloval se do čela Ministerstva zahraničí, aby mohl vyjednávat v Moskvě o ututlání teroristického útoku na našem území. 1. místopředseda vlády, která se stále těší důvěře Sněmovny. Co udělá opozice? Bude ostře tweetovat?“ chtěl vědět.

Jan Hamáček pod palbou

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

20:24 Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

Na videu, které koluje po internetu a popisuje praktiky novinářů proti Andreji Babišovi je zajímavé,…