Bouřlivá debata u Jílkové o Turecku a uprchlících pokračuje. Jen několik hodin po skončení pořadu

29.04.2016 14:14

"Turecko s námi hraje hru, kterou mu žereme," myslí si místopředseda Pirátů Ivo Vašíček. "Pravicový extremismus je u nás nebezpečnější než terorismus," domnívá se Jan Cemper z iniciativy Proti projevům nenávisti. "Teroristi můžou udeřit i v Praze," namítá protiimigrační aktivistka Jana Yngland Hrušková. "Napadlo mě, že po těch masivních odposleších budou Američané vědět spoustu delikátních politických věcí, kterými můžou vydírat. Merkelová má podle mě kvůli tomu ruce svázané," uvádí bezpečnostní analytik Jan Schneider. Vše jsou to účastníci čtvrtečního pořadu ČT Máte slovo, které ParlamentníListy.cz oslovily den poté.

Bouřlivá debata u Jílkové o Turecku a uprchlících pokračuje. Jen několik hodin po skončení pořadu
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou

ParlamentníListy.cz oslovily některé účastníky debaty v pravidelném čtvrtečním pořadu České televize Máte slovo. V posledním dílu se rozebíralo téma bezpečnostní. Mluvilo se o Turecku a padaly otázky, zda jsme dostatečně chráněni před teroristickými útoky, jestli by bylo řešením větší ochrana hranic či zda máme kvůli hrozbě terorismu odmítat uprchlíky. Poprvé byl v tomto pořadu místopředseda Pirátské strany Ivo Vašíček.
 

Vašíček: Turecko s námi hraje hru, kterou mu žereme

Vašíček si poměrně názorově notoval s bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem, který přitom byl součástí "druhého týmu", což v tomto pořadu není až tak obvyklé. "Vychází to z toho, že máme podobné zkušenosti. I se známe. Potkávali jsme se na ministerstvu zahraničních věcí či obrany. On ty data zná, já taky," vysvětlil. Pirátský místopředseda se v pořadu kriticky vyjadřoval k Turecku. Jak vidí dohodu EU s ním? "Myslím, že jsme ve vleku událostí. Celý ten začátek uprchlické vlny Turecko spustilo záměrně. Není pravda, že je Turecko v izolaci. Je blízkým spojencem Saúdské Arábie a teď se k tomu přidává Egypt. Myslím, že Turecko s námi hraje hru, kterou mu zatím žereme," domníval se. "Evropská unie by na Turecko spoléhat neměla. Situaci řídí Turecko a my na ni jenom reagujeme a děláme, co oni chtějí," upozornil Vašíček, který souhlasil i se Schneiderovými slovy o tom, že dosavadní vstřícná politika kancléřky Merkelové vůči uprchlíkům je způsobená velkým vlivem Spojených států na ni. "Je to samozřejmě hypotéza. Ale vidím to z ekonomického pohledu. Je nežádoucí, aby Evropská unie byla silná a samostatná. Protože ze stabilní Evropy Amerika nemá ekonomický užitek, narozdíl od situace, kdy je slabá," upřesnil Ivo Vašíček.

Cemper: Pravicový extremismus je u nás větší nebezpečí než terorismus

Pořad pro ParlamentníListy.cz zhodnotil i Jan Cemper z iniciativy Proti projevům nenávisti. "Bylo to hodně teatrální, hlavně od paní Hruškové. V první části jsem se dostal ke slovu, pak už méně. Nejsem zvyklý někomu skákat do řeči. Nějaké věci jsem řekl, ale mohl jsem to pojmout jinak. Neprosadil jsem tam úplně všechno, co jsem chtěl říci. Dal bych si tak trojku," oznámkoval se. "Ale úplně z cesty jsem nemluvil. Podařilo se mi upozornit, že pravicový extremismus je v současnosti v České republice větší problém než terorismus. Jenom od ledna 2016 se stalo v České republice minimálně deset trestných činů z nenávisti. Kolik se jich u nás stalo v souvislosti s migrací? Nula," konstatoval. Cemper v pořadu poukázal na to, že jsme pro migranty tranzitní zemí, kde nechtějí být. "Pokud ti lidé prodají veškeré věci, složí se na ně rodina, tak chtějí do země, kde budou mít nějakou budoucnost a rozumný plat. A ne v České republice, kde máte třináct tisíc a nic neuspoříte. Takže pak nemůžou posílat peníze zpátky domů. Což v Německu, kde je průměrný plat dva tisíce euro, z toho se dá hospodařit podstatně lépe," vypočítal. A není podle něj reálné, že se tato situace v brzké době změní. A k Německu ještě dodal: "Ano. Krajní pravice tam roste, získala v zemských volbách 15 až 20 procent. Ale pořád ty promigrační strany získaly nadpoloviční většinu hlasů. Takže polovina lidí, ačkoliv je těch migrantů tam hodně, se jich nebojí."

Hrušková: Nemůžeme vyloučit, že teroristi přijdou do Prahy

Výrazně nejdramatičtějším projevem se v pořadu prezentovala protiimigrační aktivistka Jana Yngland Hrušková. "V pořadu jsem se cítila dobře. Bohužel ti pánové mluví strašně pomalu. Byla s nimi strašná nuda. Začali skoro u středověku, a dost dlouho trvalo, než se dobabrali k dnešku. To strašně brzdilo. Nemělo to švih. Paní Jílková se snažila, já taky, ale ostatní byly brzdy," ohodnotila. Hrušková reprezentovala v pořadu tu část veřejnosti mající strach, a to velký. Její obavy se však neumenšily. "Bylo mi jasné, že se tam nevysvětlí vůbec nic. Jsou to všechno jenom lži. Když někdo tvrdí, že zavře hranice a nedělá se to. Ty jejich argumenty k ničemu nebyly. Samozřejmě mě to neuspokojilo vůbec," konstatovala. "Nemůžete vyloučit, že teroristi přijdou i do Prahy. Vždyť sem se sjíždí celý svět. Stoprocentně si nemůžeme být jistí, že se tu nic nestane," argumentovala. A dávala za příklad Austrálii, která podle ní k sobě nikoho nepouští. "Měli bychom vracet lodě s uprchlíky zpátky, což by byl určitý signál," sdělila ParlamentnimListům.cz Hrušková.
 

Schneider: Je jasné, kdo roztřískal Irák. Koalice všehoschopných

Nejzajímavějšími postřehy se prezentoval bezpečnostní analytik Jan Schneider. Navrhoval speciální kvóty, podle nichž by uprchlíky měli nejvíce přijímat země, které se nejvíce "zasloužily o vznik uprchlické krize. Mezi ně Česká republika rozhodně nepatří, a když, tak jen minimálně. "Nerad bych na někoho zapomněl. Irák je jasný, kdo to tam rozstřískal. To byla ta koalice všehoschopných," připomněl a nepřímo poukázal na Američany, Brity či Poláky. "Bylo by dobré podívat se na Libyi, ta jde za Sarkozym, nesmíme zapomínat i na Saúdy. A taky na Turecko," zmínil. "I když Turecko má na svém území dva miliony uprchlíků, takže si svoji kvótu plní dostatečně. Akorát že mají potenciál k vydírání. Jde také hlavně o to Arabské jaro, které to tam rozbláznilo. To nebylo nic spontánního," domnívá se.

Merkelová má svázané ruce

Paradoxně Německo se na vpádu do Iráku v roce 2003 nepodílelo a silně proti němu protestovalo (stejně tak ovšem i Francie). Přesto však dnes schytává migrační vlnu v největší míře. Schneider poukázal na to, že jsou Němci patrně ve vleku Spojených států, a to i co se týče migrační politiky. Proč? "Když je paní Merkelová kancléřkou takovou dobu, přeci nemůže být dementní. Ta dáma je velice schopná. Takže hledám tu příčinu jinde. Asi nemá to pole rozhodování úplně otevřené. Napadlo mě po těch masivních odposleších NSA, že Američané budou vědět spoustu delikátních politických věcí, kterými můžou vydírat. Vsadil bych si, že by se mohlo jednat o financování politických stran. Merkelová má podle mě kvůli tomu ruce svázané," vysvětlil Schneider.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …