Bradáčová vysvětluje propuštění Dalíka a uragán ve svém úřadu

12.11.2012 9:53

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová dává v rozhovoru pro server iDnes.cz najevo, že chystá zeštíhlení byrokratického aparátu na státních zastupitelstvích. Několik lidí už výpověď dokonce dostalo. Vyjádřila se také ke kauze lobbisty a Topolánkova známého Marka Dalíka, jehož případ bývá srovnáván s kauzou někdejšího předního politika ČSSD Davida Ratha.

Bradáčová vysvětluje propuštění Dalíka a uragán ve svém úřadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová
reklama

„Lidé to přirovnávají ke kauze Rath, ale je rozdíl, když je někdo přistižen při činu, a jiné je to v situaci, kdy se jedná o několik let starou kauzu. Soud si pak logicky klade otázku, že když doposud ten podezřelý neuprchl, proč by to měl udělat dnes. A také, když doteď neovlivňoval svědky, jaké existují důkazy, že to udělá dnes. V případě pana Dalíka tak byla možnost, že na něj soud uvalí vazbu, daleko nižší, než u někoho, koho policie zatkne bezprostředně po spáchání trestného činu," popisuje situaci Bradáčová.

Jednotliví žalobci musí nést větší odpovědnost

Pražská vrchní státní zástupkyně dodala, že pokračuje vyšetřování dvou případů z Ministerstva obrany - kauza Pandur a kauza CASA. Otevřeny byly i některé starší případy, ale k těm se nechtěla příliš vyjadřovat. Popsala ovšem, jak by ráda v budoucnu viděla fungování státních zastupitelství. Měla by se zjednodušit byrokratická struktura státních zastupitelství. To s sebou však ponese i vyšší odpovědnost státních zástupců za jednotlivé kauzy.

Od příštího týdne zde začne fungovat nový organizační řád, který zavádí jinou organizační strukturu i vztahy uvnitř úřadu. „Místo tří plánovaných náměstků budu mít jen jednoho. Zrušila jsem pozice vedoucích oddělení a budou tu jen ředitelé odborů, to bude celá organizační struktura. ... Myslím, že je daleko více nutné klást důraz na individuální odpovědnost konkrétního žalobce a vedoucího státního zástupce a nepresumovat, že udělají nějakou chybu," popisuje své představy Bradáčová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …