Británie by měla odejít co nejdříve, říká lidovec Benešík. Prý proto, aby už nemohla EU škodit

11. 4. 2019 20:46

Hostem čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl lidovec Ondřej Benešík, který se zúčastnil jednání mezi evropskou sedmadvacítkou a Velkou Británií o brexitu. Má za to, že Britové měli už tři roky na to, aby si mohli vyjednat smlouvu o odchodu, a teď už by měli odejít co nejdřív. Především proto, aby nemohli EU škodit.

Británie by měla odejít co nejdříve, říká lidovec Benešík. Prý proto, aby už nemohla EU škodit
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík
reklama

Velká Británie by měla EU opustit nejpozději na konci října. Pokud se podaří dojednat patřičnou dohodu, Británie může odejít i dřív. Benešík však spíše předpokládá, že brexit může nastat i později. „Mírná skepse je namístě. Buďme ostražití. Ale věřím tomu, že nedojde k tvrdému brexitu, že dojde ke kultivovanému odchodu Velké Británie z EU... Britové měli už tři roky času a zatím jsme v bodě nula,“ řekl Benešík.

„Já myslím, že když už je Velká Británie z EU jednou nohou venku, tak má mít co nejmenší možnost ovlivňovat další rozhodnutí svého potenciálního partnera, ale v některých oblastech možná i konkurenta,“ pokračoval host. Kdyby se Velká Británie rozhodla v EU zůstat, bylo by to něco jiného, ale pokud chce odejít, tak má odejít co nejdříve a neovlivňovat dění ve společenství, kde již brzy nebude členem. „Některým (britským) politikům to může dát prostor pro to, aby škodili,“ varoval lidovec s tím, že k ostrovnímu království vždy vzhlížel, ale teď s obavami sleduje, co se tam děje.

Nejeden britský příznivce brexitu dnes říká, že EU je třeba škodit, aby to voličům dokázalo, že odejít z EU bylo to nejlepší rozhodnutí. Ostatní státům EU to však nepomůže ani trochu, a to se Bartoškovi nelíbí. Pokud Britové vstoupí i do voleb do Evropského parlamentu, budou mít vliv i na to, kdo bude příštím předsedou Evropské komise, i když odcházejí. „To je velmi nebezpečná situace,“ bil na poplach Benešík. „Teď si představte, že pár měsíců na to, co ovlivní složení Evropského parlamentu i předsedu Evropské komise, z Unie odejdou,“ kroutil hlavou politik.

Kdyby Britové vypsali referendum ještě jednou, třeba i upřesňující referendum, Benešík by s tím problém neměl, ale otázkou je, co by druhé referendum udělalo s britskou společností. Nejdůležitější roli by tady totiž hrál britský volič a nikdo jiný.

Důrazně odmítl slova 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, který na sociální síti Twitter napsal, že EU je na Británii příliš tvrdá.

„Já s tím absolutně nesouhlasím. Myslím si, že této věci asi příliš nerozumí. Tady jde o to, že britská politická reprezentace dostala nějaké zadání od svých voličů a neví, co s ním. Britská politická scéna se není schopná většinově shodnout na jednom scénáři. Kdyby to bylo o tom, že Velká Británie chce to a EU chce něco jiného, pak bych i s Donaldem Trumpem souhlasil, ale to jádro problému je v tom, že Britové nevědí, co chtějí,“ prohlásil Benešík.

Pár slov věnoval i českému předsednictví EU v roce 2022. Zdůraznil, že by vláda, ať už to bude vláda jakákoli, nešetřila na lidských zdrojích a snažila se v maximální možné míře prosadit české plány. Stejně tak by měla koalice s opozicí uzavřít dohodu o těchto plánech a v patřičné době táhnout za jeden provaz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pobíhal po Hradě a narovnával obrazy. Jeho asistenta s ručníkem málem zastřelili. A do toho kníže, Rejžek, Žantovský a „dobrá víla“, náhrada za Olgu

10:58 Havel pobíhal po Hradě a narovnával obrazy. Jeho asistenta s ručníkem málem zastřelili. A do toho kníže, Rejžek, Žantovský a „dobrá víla“, náhrada za Olgu

VZPOMÍNKY A PERLY Říkali si „pytel blech“ a tvořili nejspíš nejkurioznější politický štáb českých dě…