Britové, budete z brexitu zklamaní, varuje Bakalův redaktor

16.12.2019 13:17

Redaktor Martin Novák varuje, že spoustu Britů čeká po brexitu zklamání. „Oni čekají, že po brexitu se radikálně zlepší zdravotnictví, investice a další problémové oblasti, ale to se stát vůbec nemusí,“ říká Novák. Drtivé vítězství Borise Johnsona ve volbách také podle něj může způsobit snahy o získání nezávislosti ve Skotsku a v Severním Irsku. „Samotný brexit je už nezvratný,“ má jasno Novák.

Britové, budete z brexitu zklamaní, varuje Bakalův redaktor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Martin Novák v rozhovoru pro DVTV potvrdil, že po nedávných volbách ve Velké Británii už brexitu nic nebrání. „Boris Johnson teď pojede do Bruselu za novými představiteli Evropské komise a je celkem jasné, že 31. ledna Velká Británie skutečně z EU odchází,“ je si jistý redaktor serveru Aktuálně.cz.

Podle něj při nových jednáních zvítězí pragmatismus. „Obě strany budou koukat na to, aby to ekonomicky nikoho moc nebolelo. Takže ta ultra konzervativní ideologie o tvrdém ochodu se podle mě neuskuteční, a spíše zvítězí pragmatismus,“ řekl s tím, že si Británie bude chtít zachovat přístup na jednotný trh, což je v zájmu obou stran.

„Je to úleva pro všechny, i novináře, kteří ten brexit sledovali, protože to už bylo opravdu únavné, tak zejména pro byznys, který byl kvůli tomu v nejistotě. A právě byznys bude z obou stran tlačit na nějakou kompromisní dohodu,“ je přesvědčený Novák.

Podle něj ale teď hrozí nebezpečí ve Skotsku a Severním Irsku, kde je brexitová nálada o poznání menší než v Anglii. „Pokud se brexit ekonomicky nevydaří, tak se mohou Skotové pokoušet získat nezávislost a zůstat v EU. V Severním Irsku zase vzrostl počet zastánců připojení k Irské republice. Johnson tedy sice vyhrál volby v Británii, ale přesněji spíše vyhrál volby v Anglii,“ vysvětluje Novák.

Drtivé vítězství ve volbách je podle Nováka zejména způsobeno tím, jak dlouho už se brexit táhne. „Brexit je v tuto chvíli nezvratný a voliči jasně rozhodli, že nové referendum nechtějí. V Británii se podle mě ty diskuze vedly hlavně o negativech EU, ale o tom, co jim přinesla, se tolik nehovořilo. To mi připomíná situaci u nás, kde se také zdůrazňují hlavně ta negativa, a ne ta pozitiva,“ porovnává redaktor s protievropskou rétorikou v České republice.

„Pro labouristy je krutý výsledek, nejhorší od 30. let. Oni přišli i o voliče v oblastech severní a střední Anglie, kde byli vždy nejsilnější. Je za tím podle mě politika konzervativců, kteří více akcentují boj proti migraci, a právě lidé s nižším vzděláním v těchto oblastech na to slyšeli. Ta tradiční levicová rétorika už na ně tolik nefunguje, Corbyn trochu uvízl v 70. letech a jasně se nevyjádřil k brexitu,“ míní Novák a dodává, že staronový ministerský předseda Boris Johnson má teď silnější mandát, což mu pomůže při vyjednávání, ale i uvnitř strany, kde bojuje s radikálními brexitáři.

Novák ale varuje, že situace po brexitu nemusí být tak růžová, jak si mnozí voliči myslí. „Spoustu lidí v Británii podle mě čeká zklamání, protože oni čekají, že po brexitu se radikálně zlepší zdravotnictví, investice a další problémové oblasti, ale to se stát vůbec nemusí,“ dodal Novák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…