Britové žijící v České republice k brexitu: Změn se zatím neobáváme

09.03.2019 11:51

Česká republika se k Britům žijícím na jejím území zachová i v případě brexitu bez dohody velmi vstřícně. Shodli se na tom občané Spojeného království, které ČTK oslovila. Britové žijící v Praze a v dalších českých městech se změn prozatím neobávají. Minimálně do konce příštího roku budou mít s největší pravděpodobností v mnoha oblastech stejná práva jako občané z členských zemí Evropské unie.

Britové žijící v České republice k brexitu: Změn se zatím neobáváme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Česká vláda je nejpřátelštější ze všech vlád v zemích Evropské unie,“ uvedl obchodní manažer Paul Donnachie. Ocenil, že Česko mezi prvními schválilo zákon zaručující občanům Spojeného království stejná práva, jaká mají doposud, až do roku 2020. Vládní předlohu podepsal ve čtvrtek prezident Miloš Zeman, účinná bude jen v případě brexitu bez uzavření smlouvy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Británie má unii opustit 29. března, tamní parlament dohodu už dříve neschválil.

Podobně jako Donnachie se vyslovil i ředitel reklamní kanceláře Rory Wilmer, který však vyjádřil nejistotu nad osudem Britů v České republice v dlouhodobém horizontu. Někteří Britové se také obávají možnosti zavedení víz pro cesty do některých evropských zemí. „Kromě pasové kontroly se snad změní pouze to, že v zemích Evropské unie nebude již platit mé zdravotní pojištění,“ řekl IT manažer Paul, který si nepřál zveřejnit své příjmení.

Pan Paul se jako jediný z oslovených Britů vyslovil pro brexit. „V referendu jsem nehlasoval, ale kdybych mohl, zvolil bych odchod z EU,“ prohlásil. Stejně jako on se referenda neúčastnili ani někteří další Britové. „Nemohla jsem volit, protože ve Spojeném království nežiji už více než 15 let,“ vysvětlila Liz Coling, která v Česku učí angličtinu a vede klinické testy. Coling si již úspěšně zažádala o české občanství, další si zařídili nebo hodlají zařídit trvalý pobyt.

Nikdo z Britů žijících v Česku, kterých se ČTK dotazovala, nechce ČR opustit. „Neuvažoval jsem, že bych kvůli brexitu odjel. Moje rodina a já jsme se dokonce do Británie vrátili před pěti lety, ale protože se nám tam nelíbilo, jeli jsme zase zpátky,“ uvedl učitel na základní škole Paul Coats. I ostatní uvedli, že brexit není důvod k návratu do Spojeného království. Britové mají často v Praze či jinde v ČR nemovitosti či závazky, kvůli kterým ani nemohou zemi opustit.

Bez nedávno v ČR schváleného zákona by se Britové v případě brexitu bez dohody ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Dotklo by se to podle Ministerstva vnitra ČR zhruba 5000 Britů působících na českém pracovním trhu. V Česku legálně pobývá kolem 8000 občanů Spojeného království.

Brexit ovlivní také život občanů ČR v Británii; podle různých odhadů jich tam žije 40.000 až 100.000.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyšší princip... Rozstříleného Fica operují, český Twitter už se rozjíždí

19:03 Vyšší princip... Rozstříleného Fica operují, český Twitter už se rozjíždí

Slovenský premiér Robert Fico byl dnes postřelen, když po výjezdním zasedání vlády vyšel mezi lidi. …