Britská BBC uspořádala debatu o politické situaci v Česku. Dorazil i komunista Skála

10.05.2018 6:00

V pražském divadle Archa se uskutečnila debata britské veřejnoprávní stanice BBC o současném politickém dění v České republice. Diskuse v rámci rozhlasového pořadu BBC World Service se soustředila zejména na další formování české politické scény a vývoj demokratických hodnot ve společnosti. Debatu tvořily otázky vybraných diváků, kteří zároveň mohli přímo konfrontovat diskutující svými podněty. Informovala o tom ČTK.

Britská BBC uspořádala debatu o politické situaci v Česku. Dorazil i komunista Skála
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Skála
reklama

Debaty se zúčastnil současný ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, redaktorka týdeníku Respekt Silvie Lauder a komentátor Tomáš Jirsa.

Stěžejním tématem debaty byla situace kolem sestavování nové české vlády, která ani po sedmi měsících od voleb nemá podporu většiny Poslanecké sněmovny. Diskutující se shodli na tom, že problémem je roztříštěná politický scéna. Podle Vojtěcha by však už brzy mohla vzniknout funkční vláda. Ministr zároveň podotkl, že je rád, že by se vláda neměla opírat o hlasy SPD, která je podle něj nepřijatelná.

Dalším tématem bylo další směřování české politiky a vlna populismu ve střední Evropě. Podle Silvie Lauder je politická situace ovlivněna nedůvěrou lidí v politiky, a proto se společnost otáčí k novým lídrům, jako je v Česku ANO. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš je podle ní odpovědí těchto lidí minulé politické scéně. Česko se však podle diskutujících neliší od jiných zemí. Jako příklad uvedli Maďarsko, Polsko nebo USA.

Další část debaty se věnovala mimo jiné situaci okolo vyšetřování Babiše v kauze Čapí hnízdo, rostoucí české ekonomice a situaci na českém trhu práce, především pak ve zdravotnictví, nebo vztahům Česka s Evropskou unií.

BBC World Questions je pořad o aktuálních tématech natáčený v různých zemích světa, který spolupořádají BBC a British Council. V minulosti se natáčelo například v Paříži, Moskvě či Varšavě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …