Britský premiér to schytává ve vlastní straně. Příliš prý ustupuje Bruselu

03.02.2016 17:26

Britský premiér David Cameron se dnes v dolní sněmovně pokusil obhájit svoji reformní dohodu s Evropskou unií. V očích mnohých však premiér ani zdaleka nedostál svým původním slibům a dohodu vnímají jako nedostatečnou. Sám Cameron uznal, že dohodu čeká ještě dlouhá cesta, přesto je podle něj postačujícím důvodem pro setrvání v EU. Informuje The Independent.

Britský premiér to schytává ve vlastní straně. Příliš prý ustupuje Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Velké Británie David Cameron

Hlavní postava Velké Británie je ve svízelné situaci. Cameron statečně nasliboval svým voličům hory doly a vydal se vyjednávat s Evropskou unií. Zcela nepřekvapivě však nedosáhl takových úspěchů, jaké si představoval, což mu ztěžuje prosadit doma svůj plán zůstat v Evropské unii.

„Někdy se mě lidé ptají: Kdybyste nebyl v EU, hlasoval byste pro vstup do EU? A dnes jim mohu jasně odpovědět: pokud bych dosáhl takovýchto podmínek pro britské členství, jistě bych hlasoval pro to, být členem EU, protože jsou to dobré podmínky a liší se od podmínek ostatních zemí,“ řekl Cameron na obhajobu svých jednání se špičkami EU.

Na jeho stranu se postavil ministr zahraničí Philip Hammond a ministryně vnitra Theresa Mayová, kteří však oba uvedli, že je před Británií ještě mnoho práce. Výsledky Cameronových jednání však považují za dostatečný důvod pro setrvání v EU.

Celý text zde

Velkým problémem je však zamítnutá sociální reforma, na jejímž základě by migranti přicházející do Británie měli silně omezené možnosti získat pracovní a sociální benefity. Cameronovi se nepodařilo prosadit ani zrušení dávek na děti, které nežijí na území Velké Británie, a jeho snaha získat nezávislost na eurozóně taktéž přišla vniveč.

Nejhlasitějším Cameronovým kritikem je v současnosti starosta Londýna, Boris Johnson, kterého mnozí vidí jako tvář kampaně za vystoupení z EU. Ten tvrdí, že EU nevyšla Británii vstříc ani na půli cesty.

„Myslím, že by bylo dobré mít vlastní záchrannou brzdu, kterou bychom mohli použít, a abychom byli ochotnější říci ‚Podívejte, Británie je nezávislá, svrchovaná země a my nesouhlasíme s touto konkrétní částí legislativy či regulace a chceme ji zrušit,“ řekl Johnson pro LBC Radio.

Podle prezidenta Evropské rady Donalda Tuska je však příliš brzy na to, vyvozovat jakékoliv závěry, když jednání ještě nejsou zdaleka ukončena. Zároveň podotkl, že plně doufá ve sjednání dohody, jelikož „v sázce je opravdu mnoho“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

22:47 Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…