Brusel bude takový, jaký si ho uděláme, bloguje Hamáček. A chválí Sobotku

13.04.2014 9:46

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na svém blogu na serveru Aktuálně.cz hodnotí deset let České republiky v Evropské unii. Současný kritický postoj české veřejnosti je prý dán předchozím vedením země – exprezidentem Václavem Klausem i pravicovými vládami. Brusel je ale takový, jaký si ho uděláme. Hamáček proto vyzdvihuje proevropský přístup současné vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Brusel bude takový, jaký si ho uděláme, bloguje Hamáček. A chválí Sobotku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, předseda poslanecké sněmovny

Členství v EU ovšem přineslo okamžiky, jejichž vysvětlování nebylo jednoduché ani pro zastánce evropské integrace. Brusel se mnohdy jeví jako vzdálená a nečitelná instituce.

Strašení Bruselem často pramení z nedostatku srozumitelně prezentovaných faktů

Image Evropské unie rozhodně podle Hamáčka nezlepšují komplikované úřednické procesy, složitá regulační opatření a spletence zkratek a názvů institucí. Oblíbené strašení Bruselem prý často pramení z nedostatku seriózních a srozumitelně prezentovaných faktů.

Celý blog k přečtení ZDE.

Podle Hamáčka ovšem bude Brusel takový, jaký si ho uděláme. Čeští ministři se musí účastnit schůzek s evropskými protějšky. Česko se může účastnit zasedání Rady Evropy a má své zástupce v Evropském parlamentu.

Nová vláda přistupuje k členství v EU odpovědně

Nyní podle Hamáčka nejsme ve vleku evropských byrokratů. Zásadní rozhodnutí nemohou být schválena bez našeho souhlasu. Nová vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k tomu přistupuje odpovědně a chce naplno využít členství ve prospěch České republiky.

Hamáček ale upozorňuje, že členství v EU by se nemělo omezit na hodnocení ekonomických dat. Poukazuje na možnost spolupráce v oblasti kultury, vzdělávání, regionální spolupráce, ale i zahraniční politiky. „To, zdali uspějeme jako Česká republika v Evropské unii, je však jen a jen na nás a na naší odvaze a schopnosti výhody našeho členství plně využívat a uplatňovat,“ tvrdí šéf sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…