Brusel jedná: Volání ze zahraničí klesne až o polovinu

10.05.2012 11:16

Evropský parlament dnes čeká hlasování o nové regulaci roamingu, tedy volání využívajícího zahraniční síť. Podstatou návrhu EK je prodloužení současné regulace cen za volání a SMS zprávy v mezinárodním roamingu, další snižování velkoobchodních i maloobchodních cenových stropů a rozšíření regulace na maloobchodní datové služby.

Brusel jedná: Volání ze zahraničí klesne až o polovinu
Foto: red
Popisek: Europoslanec Jan Březina

Novým prvkem je oddělení poskytovatele „domácích“ služeb a služeb využívaných v roamingu. Každý účastník by tak mohl mít jednoho operátora pro vnitrostátní hovory a jiného operátora pro hovory ze zahraničí, tedy roaming.

Přijetí nové regulace roamingu je dobrou zprávou pro občany, se kterými operátoři podle europoslance Jana Březiny hrají nečistou cenovou hru. Volání a posílání SMS zpráv z dovolené zlevní o polovinu, když cena za volání z ciziny do Česka postupně klesne ze současných 10 korun až na 5 korun za minutu v roce 2014 a za SMS zprávu posílanou z ciziny uživatel místo současných 3 korun zaplatí v roce 2014 pouze 1,5 koruny.

"Neobávám se, že snížení cenových stropů bude odrazovat alternativní roamingové operátory od vstupu na trh. V každém případě jsem přesvědčen, že ochranu spotřebitelů je třeba nadřadit ochraně nemravných zisků operátorů. Nelze tolerovat stav, kdy operátoři ze spotřebitelů činí rukojmí svých nemravně vysokých cen za zahraniční hovory a zprávy," uvedl v prohlášení pro ParlamentníListy.cz europoslanec Březina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Duhový“ Pavel Novotný. Pověsil. A bojí se, aby nezůstal v ODS sám

12:11 „Duhový“ Pavel Novotný. Pověsil. A bojí se, aby nezůstal v ODS sám

2. srpna je dnem Připomínky romského holokaustu. Aby uctil památku všech těchto obětí, starosta praž…