Brusel prý vydírá Británii. A ochotně se k tomu přidala i česká vláda

11.08.2016 9:53

Britský deník The Express tvrdí, že některé členské státy Evropské unie chtějí vydírat Velkou Británii. Německo, Portugalsko a také Česká republika prý požadují po britské vládě, aby přijímala uprchlíky, jinak nebude mít přístup ke společnému trhu.

Brusel prý vydírá Británii. A ochotně se k tomu přidala i česká vláda
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Francie hodlá ve svém vydírání podle britského deníku zajít ještě dál. „V případě, že Velká Británie neumožní občanům členských států EU svobodně překračovat své hranice, neměly by podle Francouzů britské banky a další finanční instituce působit v Evropě,“ píše The Express s tím, že pouze Dánsko, Rakousko a Bulharsko sdílí obavy Velké Británie z neomezené migrace a poukazuje na slib britské premiérky Theresy Mayové, která slíbila omezit příliv migrantů z eurozóny.

Neméně svazující jsou také požadavky některých východoevropských států a Řecka, které požadují, aby Velká Británie i nadále přispívala do rozpočtu Evropské unie. „Tyto státy jsou silně závislé na finanční podpoře Bruselu, zatímco státy bývalého Sovětského svazu zase hledají bezpečnostní záruky proti případné ruské agresi,“ píše The Express a konstatuje, že jisté je zatím odmítnutí požadavků Španělska na společné sdílení kontroly nad Gibraltarem.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Britská vláda na výhružné požadavky zareagovala konstatováním, že je Velká Británie světovou ekonomikou a bude mít při vyjednáváních silnou pozici. „Evropská unie se nachází na pokraji další měnové a finanční krize a politického zhroucení. Její úředníci by si měli konečně připustit svá pochybení,“ cituje The Express vládní zdroje a připomíná, že jednání o odchodu z Evropské unie by mohla trvat až dva roky. Premiérka Mayová však již předeslala, že letos jednání otevírat nehodlá.

Někteří evropští politici neskrývají z budoucích vyjednávání své obavy. „Riziko vidím v tom, že nemůžeme najít řešení, které bude vyhovovat Velké Británii i všem sedmadvaceti zemím Evropské unie. Mnoho témat zůstane dál nevyřešených a tento stav v eurozóně a konkrétně ve Finsku na dlouhou dobu negativně ovlivní ekonomický růst,“ uvedl finský ministr financí Petteri Orpo pro zpravodajskou agenturu Bloomberg.

Nepříliš přátelský signál vyslalo vůči Britům také Norsko, když se vyjádřilo pochybovačně o případném vstupu jejich země do Evropského sdružení volného obchodu, které vedle Norska zahrnuje Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. „Vpustit do naší organizace tak velkou zemi nepovažuji za dobrý nápad. Takový krok by změnil rovnováhu sil, což není v zájmu Norska,“ sdělila ministryně Elisabeth Vik Aspakerová norským médiím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

11:11 Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

„Toho si nejsem vědom," odpověděl kapitán Josef Kurfiřt na otázku, jestli základnu, kde nyní žije, n…