Brusel prý vydírá Británii. A ochotně se k tomu přidala i česká vláda

11.08.2016 9:53

Britský deník The Express tvrdí, že některé členské státy Evropské unie chtějí vydírat Velkou Británii. Německo, Portugalsko a také Česká republika prý požadují po britské vládě, aby přijímala uprchlíky, jinak nebude mít přístup ke společnému trhu.

Brusel prý vydírá Británii. A ochotně se k tomu přidala i česká vláda
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Francie hodlá ve svém vydírání podle britského deníku zajít ještě dál. „V případě, že Velká Británie neumožní občanům členských států EU svobodně překračovat své hranice, neměly by podle Francouzů britské banky a další finanční instituce působit v Evropě,“ píše The Express s tím, že pouze Dánsko, Rakousko a Bulharsko sdílí obavy Velké Británie z neomezené migrace a poukazuje na slib britské premiérky Theresy Mayové, která slíbila omezit příliv migrantů z eurozóny.

Neméně svazující jsou také požadavky některých východoevropských států a Řecka, které požadují, aby Velká Británie i nadále přispívala do rozpočtu Evropské unie. „Tyto státy jsou silně závislé na finanční podpoře Bruselu, zatímco státy bývalého Sovětského svazu zase hledají bezpečnostní záruky proti případné ruské agresi,“ píše The Express a konstatuje, že jisté je zatím odmítnutí požadavků Španělska na společné sdílení kontroly nad Gibraltarem.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Britská vláda na výhružné požadavky zareagovala konstatováním, že je Velká Británie světovou ekonomikou a bude mít při vyjednáváních silnou pozici. „Evropská unie se nachází na pokraji další měnové a finanční krize a politického zhroucení. Její úředníci by si měli konečně připustit svá pochybení,“ cituje The Express vládní zdroje a připomíná, že jednání o odchodu z Evropské unie by mohla trvat až dva roky. Premiérka Mayová však již předeslala, že letos jednání otevírat nehodlá.

Někteří evropští politici neskrývají z budoucích vyjednávání své obavy. „Riziko vidím v tom, že nemůžeme najít řešení, které bude vyhovovat Velké Británii i všem sedmadvaceti zemím Evropské unie. Mnoho témat zůstane dál nevyřešených a tento stav v eurozóně a konkrétně ve Finsku na dlouhou dobu negativně ovlivní ekonomický růst,“ uvedl finský ministr financí Petteri Orpo pro zpravodajskou agenturu Bloomberg.

Nepříliš přátelský signál vyslalo vůči Britům také Norsko, když se vyjádřilo pochybovačně o případném vstupu jejich země do Evropského sdružení volného obchodu, které vedle Norska zahrnuje Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. „Vpustit do naší organizace tak velkou zemi nepovažuji za dobrý nápad. Takový krok by změnil rovnováhu sil, což není v zájmu Norska,“ sdělila ministryně Elisabeth Vik Aspakerová norským médiím.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…