Bruselský novinář vyrazil před setkáním Trumpa s Putinem do Helsinek. Co tam slyšel od lidí, z toho mu spadla čelist

13. 7. 2018 16:05

Redaktor bruselského serveru Politico se vypravil do Helsinek, aby zjistil, jak se připravuje hlavní město Finska na úterní setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem.

Bruselský novinář vyrazil před setkáním Trumpa s Putinem do Helsinek. Co tam slyšel  od lidí, z toho mu spadla čelist
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin zdraví návštěvníky mistrovství světa ve fotbale

Helsinky se po Singapuru stanou dalším městem, na které bude směřovat pozornost celého světa. V úterý se zde setkají vůdci dvou světových mocností, aby si vyjasnili pohled na některá zásadní zahraničně-politická témata a poněkud vylepšili vzájemné vztahy. Schůzka se uskuteční téměř na den přesně od jejich historicky prvního setkání, ke kterému došlo loni sedmého července.

Čtyři dny před schůzkou probíhají v Helsinkách horečnaté přípravy. Samotní Finové mají dle bezpečnostního experta Janne Riiheläinena rozporuplné pocity. „Na jednu stranu jsme hrdí, že můžeme již tradičně zprostředkovávat taková setkání. Na druhou stranu se tak trochu obáváme, na čem se Trump s Putinem dohodnou.“ Přes jisté pocity nejistoty se však Helsinky připravují na pořádání ostře sledované schůzky velmi pečlivě.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Volba padla na naše město, protože máme s pořádáním podobných události bohaté zkušenosti a jsme jedním z mála míst na světě, kde je možné i v krátkodobém horozontu zajistit bezpečnost a kvalitu,“ cituje server primátora Helsinek Jana Vapaavuoriho. Úředníci kvůli setkání odložili či zrušili své dovolené a to samé se týká také novinářů. „Nejde jen o politiku, tato akce má přesah i do dalších oblastí,“ říká šéfredaktor vlivného deníku Iltalehti Juha Ristamäki.

Schůzka se odehraje jen pár dní po skončení aktuálního summitu NATO, kde vedle poněkud „společensky unaveného“ předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera vzbudil pozornost Donald Trump svoji kritikou Německa za podporu výstavby plynovodu z Ruska a také svým apelem, aby členské státy NATO přispívaly více peněz. Bezpečnostní expert  Riiheläinen tvrdí, že napjaté vztahy mezi USA a ostatními členy NATO budí nejistotu.

„Vždy jsme se v otázkách naší bezpečnosti spoléhali na Spojené státy a to by se nyní mohlo změnit k horšímu,“ cituje Politico Riiheläinena  a zmiňuje nedávný průzkum, v rámci kterého se finští respondenti vyjadřovali, jaký mají pohled na oba státníky. Navzdory ne vždy pozitivním historickým zkušenostem s Ruskem dopadl Trump hůře než Putin. Zatímco na amerického prezidenta se dívá negativně 83%, na jeho ruský protějšek „jen“ 76%.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…