Brutální Nečas: Proti mé ženě vedli hilsneriádu. Hovadský přístup, gestapácká policie, násilí

19.12.2013 9:20

Týdeník Reflex přinesl obsáhlý rozhovor s bývalým premiérem Petrem Nečasem. Muž, který během končícího roku přišel o funkci stranického i vládního předsedy i o rodinu, se velmi otevřeně rozpovídal o kauze, která vedla k jeho politickému pádu. Jednalo se prý o připravenou akci realizovanou metodami StB a gestapa. Provedli ji prý lidé, kteří stále žijí v myšlení komunistických prokurátorů a všechny politiky šmahem považují za zločince.

Brutální Nečas: Proti mé ženě vedli hilsneriádu. Hovadský přístup, gestapácká policie, násilí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Petr Nečas

O jeho pád se zasloužily orgány činné ve vyšetřování organizovaného zločinu, kterým Nečas sám rozvázal ruce. „Možná byla naše velká chyba, že jsme automaticky předpokládali, že když někomu takzvaně rozvážeme ruce, on bude cítit větší společenskou zodpovědnost. Tito lidé však nebyli na větší odpovědnost připraveni,“ konstatuje expremiér. Jako zajímavá ilustrace tohoto přístupu podle něj slouží fakt, že státní zástupce podával žádost na prohlídku v Úřadu vlády v době červnových povodní, kdy musel vědět, že takový krok destabilizuje vládu v době nouzového stavu.

Podle Nečase je mezi státními zástupci drtivá většina poctivých odborníků. „Část lidí ale mentálně uvízla někde úplně jinde, v systému generální prokuratury, který směřuje k jakobínské podobě orgánů činných v trestním řízení,“ prohlašuje bývalý předseda vlády. Větší důvěru má naopak v soudy, i když i tam jsou prý slabé články. Existují prý takoví soudci, o kterých i prokurátoři vědí, že ať je požádají o schválení jakéhokoliv odposlechu nebo domovní prohlídky, vždy rádi vyhoví.

V konkrétním případě zatčení jeho manželky a dalších lidí prý prokurátoři měli dopředu naplánovaný scénář. „Měli připraveného soudce na konkrétním okresním soudu. Vědomě počítali s tím, že osmačtyřicetihodinová vazba doběhne o víkendu, takže dopředu věděli, který soudce bude mít službu. Měli připraveného soudce - bývalého člena ODS, bývalého policistu. Splnil všechno, co se po něm chtělo,“ vykládá otevřeně Nečas.

Ten připouští, že situace je pro něj velmi emociální, neboť v ní bylo ublíženo jeho ženě. „To se nedá zapomenout ani odpustit. Mediální lynč, jakému byla vystavená, za dvacet let, co se pohybuji ve veřejném prostoru, nepamatuji,“ říká dlouholetý poslanec. Čtyři hlavní média - ČT, Nova, deníky Blesk a Mf Dnes - podle něj absolutně nectila presumpci neviny a chovala se k Nagyové velmi brutálně. „Dosáhlo to hysterických rozměrů, skoro bych mluvil o novodobé hilsneriádě,“ zakončil odvážným přirovnáním.

Pak vyprávěl o zkušenostech jeho novomanželky s vazbou, kde byl podle něj výrazný rozdíl mezi profesionálně se chovající Vězeňskou službou a policisty, kteří ji měli v rukou prvních 48 hodin. „Toho kontrastu mezi humánním chováním Vězeňské služby a v některých aspektech až hovadským chováním policistů si v poslední době všímá víc lidí,“ připomněl. Řada příslušníků, často i z elitních vyšetřovacích útvarů, si podle něj dnes myslí, že každý, kdo se pohybuje v politice, není ani podezřelý, ale rovnou zločinec, a podle toho se k nim i chovají.

„Ty první dny policie používala estébácké metody, normální psychické násilí. Jana prodělala trauma a dodnes je v pravidelné péči klinického psychologa,“ dodává ke stíhání své ženy. Ta prý musela při domovní prohlídce čelit posměškům, několik hodin jí nebylo umožněno vykonat základní hygienické potřeby, policisté ji v bytě v botech šlapali po posteli a rozkopávali věci… „Když to moje žena vyprávěla své psycholožce, paní doktorka jí odpověděla: To jsou metody StB a gestapa, jakkoliv bez použití fyzického násilí,“ dodává k tomu expremiér. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…