Brutální Štěpán Kotrba v rozhlase: Vládnou nám banky, žijeme na dluh, kapitalista bohatne, pracovník chudne. Buď to vyřeší násilí, nebo...

01.04.2016 12:15

Publicista Štěpán Kotrba se na vlnách Českého rozhlasu vyjádřil k ceně čínských investic.

Brutální Štěpán Kotrba v rozhlase: Vládnou nám banky, žijeme na dluh, kapitalista bohatne, pracovník chudne. Buď to vyřeší násilí, nebo...
Foto: Facebook.com
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba
reklama

„Názor na rozšiřování čínských investic na našem území Češi podle průzkumu společnosti Median nemají jednotný, dozvěděl jsem se ze zpráv Českého rozhlasu. Ano. Stejně jako na většinu ostatních témat politického soupeření, o kterém lidé neznají fakta, ale jen názory, nemají Češi postoj jednotný. V případě 11 miliard euro investic miliardové Číny v desetimilionovém Česku je třetina Čechů pro, třetina proti a třetině je to fuk. Nebo nemá názor,“ uvedl Kotrba. Podstatné podle něj nejsou výše investic, ale to, že se neshodneme. Všichni však podle něj víme, že bychom se chtěli mít dobře. „Jenže bez práce nejsou koláče,“ podotkl.

Namluvený příspěvek si můžete poslechnout ZDE

Podle něj bychom si však měli uvědomit, že euroatlantickým prostorem zmítá krize nejen hodnotová, ale i ekonomická. „Žijeme na úvěr globálních bank, vlády fakticky nemohou ovlivňovat ekonomický růst, neb jim to zakazují směrnice EU či takzvaného volného obchodu dle pravidel WTO. A zatímco se zisky nadnárodních korporací z naší práce přelévat do daňových rájů mohou, pracovníky ani důchodce nikdo z jedné do druhé země nepřelije,“ poznamenává Kotrba s tím, že sociální náklady zůstávají na bedrech stále slabšího státu.  

„V euroatlantickém prostoru bohatnou kapitalisté a pracovníci jejich firem chudnou stejně jako bezmocný stát. Ruské i čínské státní finance jsou v daleko lepší kondici než ty západní,“ domnívá se Kotrba. Podle jeho názoru v Číně stále jako kapitalista bohatne stát, neboť Západu se dodnes nepodařilo tamní silný politický a ekonomický systém rozvrátit a rozkulačit. „Čínská vláda ví, co nesmí udělat,“ dodává publicista. 

„Ziskovost evropských firem se pohybuje maximálně na úrovni jednotek procent, levná asijská produkce dostává u spotřebitelů přednost. V soutěži křečků, běhajících v mlýnku, vítězí co nejnižší cena práce. A ta je v Asii stále nižší než v Evropě – tak pyšné na svůj sociální systém, živený ale prozatím na dluh. Chceme si nechat platit hodinovou mzdu jako v Číně? Nechceme. Chceme bydlet jako korejský či čínský dělník? Nechceme. Ale chceme jezdit autem, mít stále levnější průmyslové i spotřební zboží,“ poznamenává dále Kotrba. Podle něj jde však o neřešitelnou rovnici, kterou neumí pravicová politika volného trhu vyřešit. 

„Konec levné práce, křičí české odbory. Správně. Cesta z krize ven vede pouze přes změnu politického systému násilím, nebo přes nové příležitosti. Přes rozvoj odbytu, který nemůže Evropa, ale ani Amerika zajistit. Čína má Česku co nabídnout. A kupodivu to chce nabídnout. Nyní hodlá investovat svůj předchozí zisk z expanze do bohatých západních zemí v Česku, neboť si tím sníží náklady na dopravu zboží do Evropy, což pro ni nejspíš znamená víc než ona levná práce. Hodlá pak razantně vstoupit na evropský trh. Česko je nejvýchodnější země se západní kvalitou infrastruktury a kvalifikovanou pracovní silou. Může být branou k asijským trhům,“ uzavřel Kotrba.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

4:40 A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

Slova předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že svévolný Zemanův výklad Ústavy nezná mezí, nen…