Budapešť zvažuje nasazení armády ke zvládnutí přílivu uprchlíků

26.08.2015 13:50

Maďarská vláda diskutovala o možnosti, jak by nasazení armády mohlo pomoci ochránit jižní hranice země a zvládnout příliv uprchlíků. Uvedl to dnes vládní mluvčí Zoltán Kovács. Zdůraznil, že jakékoliv rozhodnutí o nasazení armády se musí opírat o rozhodnutí parlamentu. Maďarská policie dnes také použila slzný plyn ke zvládnutí nepokojů u střediska pro uprchlíky.

Budapešť zvažuje nasazení armády ke zvládnutí přílivu uprchlíků
Foto: Redakce
Popisek: Maďarská vlajka

Podle dřívějších informací by se parlament mohl sejít na mimořádné schůzi příští týden v pátek, aby schválil "odstrašující" zpřísnění paragrafů trestního zákona ohledně nelegální migrace. Tvrdší postih by měl hrozit nejen za převaděčství, ale i samo nelegální překročení hranic by se mělo z přestupku stát trestným činem. Trestat by se mělo také poškozování nově postaveného plotu na hranicích se Srbskem. Za nelegální přechod hranic a poškození plotu by tak mohly hrozit až čtyři roky vězení. Zrychlit by se mělo i azylové řízení.

Maďarsko potřebuje na hranicích "nejen fyzické, ale i právní bariéry", řekl v televizi státní tajemník v ministerstvu spravedlnosti Róbert Répássy o chystaných vládních návrzích.

Podle policie v úterý překročil srbsko-maďarské hranice rekordní počet 2533 migrantů

Maďarská policie dnes podle televizních záběrů použila slzný plyn během nepokojů, které nakrátko propukly ve hlavním přijímacím středisku pro uprchlíky v pohraničním městečku Röszke na jihu země. Policisté se podle policejní mluvčí snažili zabránit v odchodu asi dvěma stovkám migrantů, kteří odmítali nechat si sejmout otisky prstů. Podle zpravodaje agentury Reuters policisté obklíčili asi 300 až 400 uprchlíků a snažili se je uklidnit za pomoci megafonů. Náčelník maďarské policie Károly Papp oznámil, že ostrahu hranic se Srbskem od 5. září posílí dalších 2106 policistů.

Podle policie v úterý překročil srbsko-maďarské hranice rekordní počet 2533 migrantů, převážně ze Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu. Dalších 1300 zadržela během dnešního dopoledne. Předchozí rekord padl v pondělí.

Země se podle Budapešti potýká s nejhorší utečeneckou krizí od konce druhé světové války. Do konce srpna hodlají maďarské úřady dokončit stavbu čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého plotu na hranicích se Srbskem. Podle vlády v Budapešti má být překážkou proti nelegální migraci. Nyní už je plot téměř hotov, k srbsko-maďarským hranicím ale dál denně proudí stovky až tisíce běženců, kteří se na cestě z Řecka snaží dostat přes Balkán do západní Evropy. Migranti se podle médií ale stále častěji dostávají do Maďarska tak, že se novým plotem prostříhají.

Budapešť prý celé měsíce marně bila na poplach

Maďarsko už letos zaznamenalo asi 140.000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina požádá o azyl, ale pak rychle odchází do bohatších zemí Evropské unie, jako je Německo nebo Švédsko.

Ministr lidských zdrojů Zoltán Balog si německému rozhlasu postěžoval, že Budapešť celé měsíce marně bila na poplach, že vlna uprchlíků půjde přes Balkán, avšak Brusel nereagoval, a tak Maďarsko nemá jinou možnost, než podnikat jednostranné kroky, jako je stavba plotu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …