Budeme mrznout? Energetický zmocněnec Bartuška: Jsme demokracie a lidé si přejí konec placení Rusku

14.04.2022 20:42

Někteří experti varují, že se zdražováním energií zdaleka není konec. Bude Evropa i dál mít k dispozici ruský plyn a ruskou ropu? O tom, jak rychle a efektivně začala Evropa pracovat na tom, aby měla cenově dostupnou, moderní energii a aby byla energeticky zajištěna, hovořil pořadu Interview ČT24 Václav Bartuška. Nezávislosti na ruském plynu a ropě chce prý Evropa dosáhnout do pěti let. Analýzu, co vše to bude obnášet a jaké budou důsledky, však zatím nikdo nezpracoval. Děje se tak podle něj na přání veřejnosti.

Budeme mrznout? Energetický zmocněnec Bartuška: Jsme demokracie a lidé si přejí konec placení Rusku
Foto: hns
Popisek: Velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška

Česko nebo možná celá Evropa přestane podle Bartušky odebírat ruskou ropu a ruský plyn do pěti let: „Cíl, který jsme si dali na summitu ve Versailles před měsícem, je do pěti let. A to myslím, že je realistické,“ uvedl s tím, že komplexní analýza toho, co tento krok bude skutečně znamenat, však ještě není k dispozici.

„Taková analýza neexistuje, protože nahradit 40 procent zemního plynu v Evropě, což je dnešní podíl ruského plynu, bude mimořádný úkol,“ doplnil.

„I pro těch odhadovaných pět let bude nezávislost na ruském plynu úkol velmi náročný,“ připustil. Moderátor Daniel Takáč by očekával vyhodnocení všech důsledků, když už je velmi ambiciózní pětiletý interval stanoven. „Jsme demokracie a veřejnost si přeje, aby co nejdříve skončilo placení za ruskou ropu a plyn. Tomuto tlaku vyšli politici vpřed,“ řekl.

„Když začala válka na Ukrajině, zhruba po týdnu mezinárodní agentura pro energetiku vydala rozbor, jak se během deseti let do roku 2032 zbavit v Evropě ruského plynu. Po deseti dnech bojů už komise hovořila o roku 2030 a summit ve Versailles řekl rok 2027, protože s každými dalšími obrázky z Irpinu, Buče a dalších měst na Ukrajině roste chuť Evropanů zbavit se té závislosti,“ vysvětloval podrobněji, proč se s odříznutím od ruské ropy a plynu tak spěchá, když neexistuje jasný plán, jak toho docílit.

„To vědomí je jednoduché – Rusko bere velkou část příjmů státu z ropy a plynu a velké množství proudí právě do Evropy. Čili polovina ruských zbraní je placena Evropou. A s tím mají stále více Evropani problém,“ zopakoval zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost.

„Neměl jsem ale na mysli politický dokument, ale čistě odborný dokument. Přece někdo umí spočítat následky, když přestane téct plyn a ropa Ruska... a řekne, co by se s tím dalo dělat,“ žádal Takáč dále čistě ekonomickou odpověď na svou otázku.

„U ropy je to snazší, díky zásobám a ropovodům ze západu by se to dalo nějak zvládnout. Ale zemní plyn? To v tuto chvíli opravdu ještě nikdo nepřepočítal. Němci vydali analýzu, která jim říká, že okamžitý výpadek ruského plynu by znamenal ztrátu zhruba 260 miliard eur během dvou let, to znamená propad výroby, propad všeho, co by se kvůli tomu muselo zastavit,“ řekl Bartuška.

„Nebudeme topit, nebudeme vařit, nebudeme svítit?“ začal rozhazovat Takáč rukama. „Je to otázka spíš výroby, velmi často firem. Čili udělat opravdu kompletní rozbor toho, co vše by zastavení zemního plynu z Ruska znamenalo, to je práce na mnoho měsíců,“ zopakoval Bartuška, že rozhodnuti o odříznutí od zemního plynu sice je v horizontu pěti let, ale konkrétní důsledky, které to ponese, teď popsat neumíme.

„Jak můžeme na základě toho říct, že to tedy půjde bez toho plynu?“ divil se moderátor. Bartuška jen zopakoval rozhodnutí summitu ve Versailles. „Takže to je zadání a milí technici, plynaři, energetici a ropaři, snažte se... aby za pět let nemusela přitéct ani kapka ruské ropy,“ shrnul moderátor. „Přesně tak,“ odsouhlasil Bartuška.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…