Budete kandidovat na prezidentku? Miroslava Němcová neodpověděla...

25.10.2021 20:03

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se mírně zlepšil, v Ústřední vojenské nemocnici jej navštívili exprezident Václav Klaus i ombudsman Stanislav Křeček. Podle jejich výpovědí není omezen v komunikaci ani v právech. Senátorka a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v pořadu Interview ČT24 promluvila o tom, jak nyní reflektovat zdravotní stav prezidenta, a zda považuje za nutné aktivovat článek 66 zbavující hlavu státu některých pravomocí. Na přetřes přišla i možná kandidatura na prezidentku.

Budete kandidovat na prezidentku? Miroslava Němcová neodpověděla...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Prezidenta dnes v nemocnici navštívil veřejný ochránce práv Stanislav Křeček a ujistil, že „není omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci“. Co z toho pro Němcovou vyplývá? „Pro mě z toho vyplývá, že prezident jako pacient má všechna práva jako ostatní pacienti. A že pokud se s lékaři shodne, může přijímat návštěvy. Co shledal ombudsman, mě těší.

Je to pozitivní zpráva, celou dobu jsem si myslela, že to tak je, až do té scénky, kdy tam přivedl kancléř Mynář několik osob včetně bývalého předsedy Sněmovny, ti tam určitě po konzultaci s lékaři nebyli,“ podotkla.

Zemana také navštívil bývalý prezident Václav Klaus, mezitím nemocnice řekla, že se stav prezidenta mírně zlepšil. I prezident je jen člověk a má právo být v pracovní neschopnosti.

Nemělo by se na základě těchto skutečností počkat s aktivací článku 66, který pak v budoucnu může Sněmovna použít, kdykoliv bude hlava státu hospitalizovaná? „Myslím, že jsme se zatím neukvapovali. Dokonce Senát sehrál v celé té debatě kolem spuštění aktivace článku 66 velmi dobrou roli,“ míní senátorka.

Jsou si prý dobře vědomi rizik. „To není tak, že bychom si nebyli vědomi rizika, že pokud by byl teď článek 66 uplatněn a nebyl by dokonale zdůvodněn a nebylo by zcela jasné, že bylo namístě jeho použití, že tím vytváříme velmi nebezpečný precedent pro budoucnost,“ pokračovala Němcová.

Senát prý rozhodně nikam nespěchá: „Vyžádali jsme si jednu zprávu, budeme ještě žádat o další. A teprve ve chvíli, kdyby bylo evidentní, že pan prezident musí podle ústavy dělat některé kroky a není schopen je dělat, tak po všech debatách budeme mít připravený postup, jak ten článek 66 aktivovat. Není to tak, že Senát chce za každou cenu článek 66 spustit, že to je naším vroucným přáním,“ zdůraznila s tím, že mají oprávněné obavy, aby udělali vše dobře.

Nelíbila se jí slova Klause, podle kterého „nastala další fáze souboje některých ambiciózních jedinců s prezidentem, jehož demokratické zvolení nikdy nepřijali“. „Václav Klaus u těch jednání nebyl, čili to jeho vyjádření vůbec neberu vážně a nelíbí se mi, že se tímto způsobem vymezuje proti seriózní práci, která vůbec nebyla namířena proti prezidentu Zemanovi. Můžu si o jeho výkonu funkce myslet, co chci, ale nevede mě to k tomu, zbavit člověka, který je schopen funkci vykonávat, jeho kompetencí. Nikdo z nás tak nepostupuje,“ bránila postup Senátu Němcová.

Kdy a s jakými podklady v této věci Senát rozhodne? „Datum ještě není rozhodnuto. Čekáme, kdy skončí ustavující schůze Sněmovny, poté, myslím si, by měl zasedat Senát, budeme potřebovat zprávu Ústřední vojenské nemocnice, kdy ji budeme chtít, neumím říct. Třeba k tomu článku ani nedospějeme, uvidíme,“ řekla Němcová neurčitě.

Závěrečná otázka pro Němcovou byla, zda bude kandidovat na prezidentku. Takovou možnost nepotvrdila, ani nevyvrátila. „Nechci o tom teď mluvit, zejména ve vztahu k panu prezidentovi, který je takhle nemocný,“ uzavřela Němcová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

21:51 Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

Západ se obává ruské agrese na Ukrajině. Moskva se dožaduje záruk, že se NATO nebude rozšiřovat na v…