Bůh mění svět k našemu dobru, říká kardinál Duka v časech koronaviru

06.04.2020 17:12

Kardinál Dominik Duka se v časech koronavirové pandemie obrátil na seniory. Ty koronavirus ohrožuje nejvíc a Duka se rozhodl svým bratrům a sestrám pozvednout náladu. Ujistil je, že Bůh ví, co dělá, a vše, co činí, nakonec prospěje lidskému společenství.

Bůh mění svět k našemu dobru, říká kardinál Duka v časech koronaviru
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Kardinál Dominik Duka požehnal
reklama

Dnešní senioři se narodili někdy kolem druhé světové války nebo pár let po ní. Zažili tak buď dvě, nebo alespoň jednu totalitu. Nacistickou a komunistickou. A když už se zdálo, že třicet let po pádu vlády komunistů máme svobodu a děti a vnuci dnešních seniorů si ji mohou užívat. Tak se to alespoň zdálo. Ale koronavirus ledacos změnil. Svoboda je znovu notně omezena.

Ale kardinál Duka v dopise své nejstarší bratry a sestry ujišťoval, že Bůh dobře ví, co činí.

Musíme vidět, že Bůh zasahuje do dějin světa nejen krásnými slovy, ale také opravdovou intervencí v našich časech. Mění svět a mění ho vždy k našemu dobru. Jsme svědky toho, jak se mezigenerační rozdíly stírají, starost o bližního a vlna solidarity nejsou prázdnými pojmy, jak se ukázalo v nezištném tvoření roušek a dalších pomůcek. Starají se o nás naše rodiny, přátelé, dobrovolníci všech věkových kategorií. Ohleduplnost, kdy najednou nejde jen o sebe sama, ale také o toho druhého, se jistě zapíše i do našich dějin,“ napsal Duka svým bližním.

Všechny své spoluobčany ujistil, že je v jejich modlitbách s nimi, a sdělil jim, že spolu s ním mohou být všichni hrdí na naše vědce i studenty, kteří v době koronavirové ukázali, že dokážou v moderní vědě držet krok s ostatními státy, ale kromě toho také dokázali, že nezapomněli na své bližní.

„Můžeme se spolehnout na naše vyspělé zdravotnictví a být hrdí na naše vědecká pracoviště, která směle drží krok s nejvyspělejšími zeměmi světa, ať už je to Liberecká technická univerzita nebo ČVUT. V domovech důchodců, a to nejen církevních, nejednou zůstává s nakaženými seniory celý personál a v karanténě dál obětavě pečuje o svoje klienty. Chci při této příležitosti konkrétně, mezi jinými, poděkovat a vyzvednout náš Charitní domov pro seniory v Mukařově. V tomto místě byl v internaci, tedy také v izolaci, kardinál Beran v době komunismu. Personál tohoto domu zůstává v karanténě se svými klienty! Myslím, že je to krásný příklad! Vedení Arcidiecézní charity Praha je v podobné situaci jako i my, také na základě kontaktu s panem biskupem Karlem jsou v ochranné lhůtě. Chci poděkovat jak panu řediteli Němcovi, tak jeho zástupci, kteří jsou také s námi se všemi solidární.“

Nakonec požádal své bratry a sestry, aby zůstali při dobré mysli, neboť všichni, a to opravdu všichni bez ohledu na věk, jsou v dobrých rukou, rukou Božích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…