Bum! Prasklo to. „Vládě vysoké ceny pohonných hmot vyhovují.“ Spolumajitelka benzínky odhalila vše

22.03.2022 16:16 | Ze sítí

Vláda již nějakou dobu čelí kritice, že s cenami pohonných hmot nic nedělá, ačkoliv by mohla. Před dvěma týdny zrušila silniční daň, přimíchávání biosložky do paliv a obvinila pumpaře, že si zvyšují marže. A rozhodla se si na jejich marže posvítit. Proti tomu se ovšem jedna spolumajitelka čerpací stanice ozvala. Stát prý už marže pump dávno zná, protože jsou hlášeny na finančním úřadu. Ale vyvíjí nový mechanismus, aby to vypadalo, že jsou marže vyšší. „Vidím v tom jasný záměr. Jedná se o tlak na čerpací stanice, které byly označeny za viníka vysokých cen,“ říká Karolína Kubisková, podle které vláda lže.

Bum! Prasklo to. „Vládě vysoké ceny pohonných hmot vyhovují.“ Spolumajitelka benzínky odhalila vše
Foto: Repro Youtube
Popisek: Spolumajitelka čerpací stanice, Karolína Kubisková

Anketa

Vážíte si Jaromíra Nohavici?

94%
2%
hlasovalo: 41841 lidí
Jak je známo každému, kdo tankuje u českých pump, válka na Ukrajině zamávala s cenami pohonných hmot, které teď začínají číslem čtyři. Situace ovšem kvůli postcovidové poptávce nebyla růžová ani předtím. Za vysoké ceny pak současnou vládu kritizovala opozice a poslanci ANO pilně fotili ceny u českých pump.

Vláda Petra Fialy na toto zvýšení cen odpověděla tím, že zrušila silniční daň a také přidávání biosložky. A prohlásila, že zvýšení cen je umělé a stojí za ním zvyšování marží. Jak informovaly Novinky.cz, ministerstvo průmyslu a obchodu nařídilo na pokyn vlády příslušným orgánům, aby prováděly kontroly marží u distributorů a prodejců pohonných hmot. „Jsme připraveni tvrdě zasáhnout, pokud marže porostou tím způsobem, který bude znamenat umělé zvyšování cen,“ řekl premiér a vyzval občany, aby si nevytvářeli zásoby pohonných hmot.

Ovšem proti tomuto obvinění se nyní ozvala spolumajitelka rodinné čerpací stanice z Kamenice nad Lipou, Karolína Kubisková. Říká, že vláda lže a svaluje vinu na pumpaře. „Jako vlastníci čerpací stanice máme více než deset let povinnost měsíčně zasílat pravidelné přehledy o prodejích a nákupech pohonných hmot na finanční úřad. Z těchto informací má finanční úřad, tedy stát, jasný dlouhodobý přehled o výši marže naší čerpací stanice. Najde tam údaje o prodejních cenách, nákupních cenách i tom, kolik jsme toho prodali. Stát je díky tomu schopen dlouhodobě sledovat výši marže každé čerpací stanice. O tom na Ministerstvu financí a na vládě pochopitelně dobře vědí,“ poukazuje na to, že mechanismus, jakým se může stát o maržích na pumpách informovat, už existuje, a vláda si z něho může zjistit i to, zda někdo cenu nenavyšuje uměle.

„S neúměrným nárůstem cen benzínu se vláda rozhodla veřejně prezentovat, že bude marže čerpacích stanic nově kontrolovat. To, že tak již dlouhodobě činí, lidem pochopitelně zamlčela,“ podotýká členka hnutí Roberta Šlachty.

Ovšem tuto tabulku podle Kubiskové vláda používat nehodlá. „Vláda nově vytvořila nesmyslný systém, ve kterém se čerpacích stanic ptá pouze na prodejní cenu. Nákupní ceny ji vůbec nezajímají. Nemůže tak zjistit, jaké jsou reálné marže čerpací stanice. Prodejní ceny bude porovnávat s cenami na komoditní burze v Rotterdamu. Na této burze ale čerpací stanice pohonné hmoty nenakupují. K marži čerpací stanice bude tak uměle připočtena i marže velkoobchodníka, distributora. Navíc u prodejních cen vůbec nezohledňuje poskytované slevy smluvním zákazníkům. To ji také nezajímá,“ stěžuje si pumpařka.

A za tímto krokem vlády vidí snahu vytvořit dojem, že marže čerpacích stanic jsou vyšší než ve skutečnosti. „Výsledky, které vládě vyjdou, budou naprosto zkreslené. Pokusím se vám to objasnit na našem příkladu. Zboží, které jsme od distributora zakoupili minulý závoz, když byly ceny ještě vysoké, doprodáváme ještě nyní, kdy jsou ceny již nižší, protože se řada zákazníků předzásobila ještě před tím velkým zdražením. I přesto budou naše prodejní ceny srovnávány s aktuálními cenami na burze a výsledky budou naprosto nesmyslné, protože vůbec nezohledňují cenu, za kterou jsme nakoupili,“ říká.

A dodává: „Místo ztráty, kterou nyní realizujeme, bude v kalkulacích ministerstva vykazován zisk. Vláda se záměrně rozhodla pro nesmyslný výpočet, jehož výsledkem budou lživé informace i přesto, že má dlouhodobě k dispozici reálné informace o maržích čerpacích stanic. Proč tedy vláda lže, že bude nově kontrolovat marže čerpacích stanic, když má tyto marže dávno pod kontrolou? Vidím v tom jasný záměr. Jedná se o tlak na čerpací stanice, které byly označeny za viníka vysokých cen.“

Kubisková tvrdí, že vládě vysoká cena nafty vyhovuje, protože díky ní může vybrat více peněz na daních. „Aby uklidnili veřejnost a odklonili pozornost od své neochoty jim pomoci, ukázali prstem na čerpadláře. Přitom kolem 50 % z ceny benzínu tvoří právě daně, které stát může regulovat. Nyní bude prezentovat lživé informace s cílem si své vlastní jednání ospravedlnit,“ obviňuje vládu. Její slova pak dále šíří i šéf hnutí Přísaha, Robert Šlachta.

Že vysoké ceny benzínu způsobují daně, ukazují například fotoreportáže podnikatele Petra Sedláčka. Poláci totiž ještě před začátkem války snížili daň z přidané hodnoty u benzínu z 23 % na 8 %. A jak Sedláček píše, u polských pump v pohraničí tankují hlavně Češi.

Levnější benzín má také válkou zkoušená Ukrajina. Podle analytika Štěpána Kotrby stojí litr benzínu 95 na Ukrajině 31 až 33,50 Kč, nafta dokonce pod třicet korun. „Pokles cen pohonných hmot na Ukrajině přišel poté, co se vláda  během války  rozhodla zrušit spotřební daň na pohonné hmoty  a  snížit sazbu DPH z 20 % na 7 %,“ uvádí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

7:41 A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

V Itálii se rýsuje pravicová vláda. Bratři Itálie budou zřejmě vítězem voleb a spolu s dalšími pravi…