Byl jsem v KSČ, ale od té doby jsem to napravil, tvrdil Veselovskému Telička

09.02.2019 16:17

Europoslanec Pavel Telička zakládá nové politické hnutí, které ponese název Hlas. Co s ním chce dokázat? Rozhodně si prý nechce sedat na židli Václava Havla a pasovat se do role obhájce pravdy a lásky, protože jeho členství v předlistopadové komunistické straně jasně ukazuje, že mu tato role nenáleží.

Byl jsem v KSČ, ale od té doby jsem to napravil, tvrdil Veselovskému Telička
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Telička
reklama

V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV Telička prohlásil, že založení nového politického hnutí rozhodně nepovažuje za chybu. Skrze toto nové hnutí chce dál měnit Česko, ale i Evropskou unii a naši roli v ní. Telička bude lídrem tohoto hnutí v květnových eurovolbách, ale současně chce dát prostor novým tvářím včetně mladých lidí, kteří chtějí měnit Česko k lepšímu. A proč chce být lídrem právě on? „Nikdo v této zemi v rámci EU neabsolvoval tolik střetů jako já,“ poznamenal host, jenž je dnes místopředsedou Evropského parlamentu.     

Důrazně odmítl, že by štěpil českou politickou scénu, když soutěží o stejné voliče jako lidovci, TOP 09, STAN, případně ještě Piráti. Telička považuje konkurenci za zdravou a věří, že v ní obstojí. TOP 09 a STAN se pohybují na úrovni 4 až 6 procent voličské podpory, nejde tedy o žádné velké strany, kterým by snad Telička škodil.

„Nemůžu přijmout argument, že při váze těch politických stran a při jejich neschopnosti spolu spolupracovat, že přispíváme k fragmentaci. Zatím žádná z těch stran neukázala, že je silnou pevnou liberální stranou, která oslovuje velký počet voličů,“ uvedl Telička.

Než se rozloučil s moderátorem Martinem Veselovským, zmínil ještě jméno prvního českého prezidenta Václava Havla, když prozrazoval, zda se chystá kandidovat na prezidenta ČR. Sám Telička se prý rozhodně nechystá kandidovat na prezidenta.

„Já si myslím, že se ve svém životě v podstatě nemám za co stydět. Tato země se integrovala do EU i za mého značného přispění a úsilí a to v situaci, kdy jsme prakticky nikdy neměli proevropskou vládu. Ale mám jednu chybu, kterou jsem v mládí udělal. Já jsem na konci 80. let byl člen KSČ. Od té doby jsem to sice minimálně napravil, ale přesto si myslím, že nemám sedět v židli, ve které seděl Václav Havel. Nemluvě o tom, kdo tam seděl po něm, bohužel,“ upozornil Telička.

Naplno je však připraven bránit principy liberální demokracie, to znamená nezávislost soudů, nezávislost médií, nezávislost policie a tak podobně. Hájit liberální demokracii považuje za svou povinnost. Považuje za povinnost čelit obchodníkům se strachem a politickým diletantům, které dnes vidí na české politické scéně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

7:30 Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

ROZHOVOR 100 milionů imigrantů z Afriky? To je ještě hodně optimistický odhad, varuje významný slove…