Byl pravá ruka Babiše, odešel od něj a teď dostal dotaz, co si o něm myslí

15.07.2015 8:08

Lukáš Wagenknecht, donedávna pravá ruka Andreje Babiše, nyní opouští Ministerstvo financí. Odmítl být politickým náměstkem. Jeho cesty monitoruje dnešní vydání Hospodářských novin. Wagenknecht totiž jedním dechem dodává, že dříve věřil, že hnutí ANO chce věci skutečně měnit, nyní si již není jistý.

Byl pravá ruka Babiše, odešel od něj a teď dostal dotaz, co si o něm myslí
Foto: Česká televize
Popisek: Lukáš Wagenknecht
reklama

Wagenknecht po odchodu z ministerstva své další uplatnění teprve hledá, rád by zůstal ve službách státu. Pro HN uvedl, že se mu již rýsují nějaké nabídky.

Pětatřicetiletý ekonom byl v roce 2014 symbolem toho, že nastává doba, kdy se nekecá a maká. Posléze ale zjistil, že Babiš je natolik zkušeným politickým pragmatikem, že o „podobnosti“ s matadory z ODS, TOP 09 či ČSSD nemůže být pochyb.

Ať si voliči udělají názor sami. Já hodnotím jakéhokoliv politika podle toho, co udělá. Ne, co slibuje,“ zkonstatoval lakonicky Wagenknecht.

Wagenknecht s pověstí nekompromisního auditora, leckdy nazývaný jakobín či inkvizitor, se s Babišem poznal dávno před volbami do Parlamentu, kdy mu představil zákon o vnitřní kontrole a řízení. „Jsou tu přece nějaká pravidla, a pokud je nebudeme dodržovat, vůbec je nemusíme mít,“ řekl s tím, že v jeho politickém životě není pochopení pro ústupky, kompromisy či přimhouření oka. A s Babišem se podle všeho rozešli právě kvůli tomu.

Hřebíček do Wagenknechtovy rakve zasadil audit vybraných IT projektů, na něž české úřady vyčerpaly v minulých letech miliardy z bruselských fondů. Wagenknecht totiž upozornil na nejasnosti v tendrech na výběr dodavatele softwaru, jenž spravuje žádosti o evropské dotace a jenž spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně Karla Šlechtová si to nenechala líbit a Babiš se postavil za ni. A právě tento konflikt způsobil to, že Babiš následně Wagenknechtovi nabídl post politického náměstka, tedy místo bez pravomocí. 

Byla to skvělá životní zkušenost,“ uzavřel s tím, že za prosazení zákona o vnitřních kontrolách hodlá dál bojovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

4:43 Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

Ačkoli se všechny české výzkumné agentury shodnou na tom, že koalice STAN a Pirátů je budoucím vítěz…