Byl to pro vás zlatý důl! Gazdík se Špidlou se hádali kvůli eurodotacím

13.01.2014 22:20

Vladimír Špidla (ČSSD) a Petr Gazdík (STAN) se v pondělních Událostech, komentářích České televize přeli o to, kdo nese zodpovědnost za nepříliš povedené čerpání evropských dotací. Ve zkratce lze říct, že Česku samotné čerpání ani jeho kontrola nejdou. Debatu vedli politici také o tom, zda se to vůbec ještě podaří napravit. Shodli se ale na tom, že je kvůli eurodotacím třeba urychlit nástup odpovědné vlády.

Byl to pro vás zlatý důl! Gazdík se Špidlou se hádali kvůli eurodotacím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

„Je všeobecně známo, že se regionální operační programy staly zlatým dolem pro krajské reprezentace, kde již delší čas vládne ČSSD,“ poznamenal v úvodu Gazdík. Poukázal také na to, že nejrůznějších programů bylo příliš mnoho. Kvůli tomu bylo pak náročné s dotacemi dále pracovat, převody peněz mezi jednotlivými programy totiž nelze provést bez souhlasu EU. Špidla ale obratem oponoval, že Nečasova vláda to v letech 2010 až 2013 mohla změnit. Podle Gazdíka to ale vláda udělala. Připravila také podmínky pro čerpání evropských dotací v dalším období.

Největší problém je, že se podařilo vyčerpat jen 41 procent prostředků. Prvním problémem byl auditní systém, který je teď vyřešen. Dalším problémem jsou výběrová řízení, kde je řada chyb. „Ale to není problém evropských fondů, tady vidíte, že se problémy objevují skoro všude," reagoval Špidla. Jednoznačně také uvedl, že regionální operační programy jsou úspěšnější než programy ministerské. „Ministerské programy čerpají nejhůře, tam je ten problém. A pak je třeba si uvědomit, že je před námi nové rozpočtové období a v něm je třeba přikročit ke zjednodušení priorit,“ poznamenal Špidla.

Ve stávajícím období je podle jeho názoru třeba přesunout peníze do těch programů, které byly v čerpání úspěšné. Na příští období může vláda vyčerpat 550 miliard korun a Špidla s Gazdíkem se shodli v tom, že by o jejich rozdělení měla rozhodovat již politicky odpovědná vláda. Ta Rusnokova by to prý už dělat neměla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…