Byla muž, teď je žena: Pohlaví jsou dvě, říká. Dělá se z toho byznys

29.08.2021 20:43

Z genderového aktivismu se stala móda a je to pro transsexuální lidi akorát kontraproduktivní, řekla pro server kupredudominulosti.cz fotografka Michelle Adlerová, která prodělala chirurgickou přeměnu z muže na ženu. Adlerová míní, že si z tématu genderu aktivisté „udělali živnost“. Nechápe ani tvrzení o existenci desítek pohlaví. „Pohlaví máme dvě, a máme je poměrně jasně biologicky definovaná,“ vyjádřila se a zaznělo, jak nebezpečné může být, pokud přistoupíme v této oblasti na změnu zákonů.

Byla muž, teď je žena: Pohlaví jsou dvě, říká. Dělá se z toho byznys
Foto: YouTube
Popisek: Michelle Adlerová

Anketa

Doposud nejlepší nápad předvolební kampaně?

hlasovalo: 9718 lidí
Adlerová vylíčila, že jí trvalo roky přijít na to, co se s ní děje, v době normalizace však nedokázala na své problémy dostat odpovědi, a tak se rozhodla vše tajit. „Cítila jsem, že je něco špatně, něco, co bych měla tajit, a říkala jsem si, že to možná časem přejde,“ řekla.

S mužským tělem se tak roky snažila vyrovnat. „Takže jsem třeba dělala různé mužské sporty, byla jsem mistr republiky ve veslování v juniorské kategorii. Snažila jsem se a nevěděla jsem, co se se mnou děje,“ podotkla s tím, že změnou byla až 90. léta a rozšíření internetu, na němž nalezla, že její rozpor není ničí ojedinělým a s tím, co cítila, bojuje množství lidí.

O změně pohlaví tehdy Adlerová sice přemýšlela, první to však touto cestou řešit nechtěla. Rozhodnutí přišlo až o dost později, kdy se rozhodla vyhledat lékařskou pomoc. „Zjistila jsem, že nemůžu dál, že nemůžu žít dva oddělené životy, a začala jsem chodit k doktorce Fifkové a s ní jsem začala svůj problém řešit. Postupně jsme došli k tomu, že se jedná o transsexualitu, o poměrně jasnou a popsanou diagnózu, takže jsem se rozhodla pro hormonální terapii, a následně pro změnu pohlaví,“ popsala, kdy padlo rozhodnutí.

Současnou „módnost“ hovoření o genderu a sexualitě fotografka nevnímá pozitivně. „Myslím, že se z toho stala skutečně móda a že je to kontraproduktivní, protože v době předtím probíhala osvěta, existovaly třeba dokumentární filmy, a nebyla to vůbec zásluha aktivistů, ale spíše normální osvětová informace,“ podotýká.

Že existují transsexuálové a „že nemají zájem se společností bojovat, ale potřebují si vyřešit svůj problém a že díky medicíně si svůj problém vyřešit můžou“, podle ní společnost věděla i bez aktivistů. „Takže bych řekla, že společnost byla celkem v pohodě s tím, že takoví lidé tady jsou. Ale čtyři roky dozadu, kdy se z toho skutečně stala móda, se objevily čím dál tím extrémnější případy, a média si vzhledem k bulvarizaci, podle mého názoru, vyhledávají nejextrémnější pozice. A také se v poslední době velmi rozmohl transaktivismus, což jsou určité radikální skupiny, které o sobě prohlašují, že hovoří hlasem třeba transsexuálů, nebo jak oni říkají, transgenderů,“ vadí jí.

Sama Adlerová popisuje, že v době, kdy ona navštěvovala lékařku, potkávala desítky transsexuálních žen, jež chtěly svůj problém řešit, aby mohly spokojeně žít, šlo podle ní o „mlčící spokojenou většinu“ – tedy lidi, kteří se necpali do médií, a naopak o své minulosti neměli ani moc zájem hovořit.

Vše však změnili aktivisté, kteří naopak touží po pozornosti médií. Ti se prý automaticky pasují do role jakýchsi mluvčí celé komunity a z pozornosti si „udělali živnost“.

S hlasitými aktivisty nesouhlasí ani v tom, že se nutně musí ustanovit homosexuální manželství. Adlerová podotkla, že by stačilo, aby měli homosexuální lidé možnost žít své životy se stejnými právy jako manželé. Aby se však svazek homosexuálů jmenoval „manželství“, podle ní není důležité a LGBT aktivisté by v této věci měli ustoupit.

Odkázala na rozhovor s předsedkyní Trikolóry Zuzanou Majerovou Zahradníkovou. „Říkala: ‚Samozřejmě, práva musíte mít stejná, ale zkuste si tomu dát jiný název.‘ Takže já bych byla tolerantní, aby se tradicionalistům tento název ponechal, a spíše bych se přikláněla k tomu, aby si aktivisté našli jiný název,“ shrnuje Adlerová.

V rozhovoru pro kupredudominulosti.cz také fotografka, která absolvovala tranzici, vyjádřila svůj názor na počet pohlaví. „Pohlaví máme dvě, a máme je poměrně jasně biologicky definovaná. A pakliže bychom přistoupili tímto způsobem ke změně zákonů, tak boříme základy naší společnosti,“ zaznělo. Za příklad dala dění ve Velké Británii, kde muž, který byl transvestitou a zároveň to byl odsouzený násilník, dosáhl umístění do ženského vězení, kde znásilňoval ženy.

Změnu pohlaví u dětí pak považuje za nebezpečnou tendenci. „Lékaři, sexuologové, se občas s tímto problémem setkávají a řeší ho spíše na základě určitých konzultací. Já osobně bych se přikláněla k tomu, aby rozhodnutí bylo učiněno až v pozdějším věku,“ vyjádřila. Upozornila, že sama proces považuje za náročný a neměl by se řešit v dětství, kdy se člověk hledá, a může se třeba chvíli identifikovat s opačným pohlavím.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…