Byli jsme na akci bojovnice proti ruským dezinformacím, kterou doporučoval aktivista Janda. A toto vše tam padlo

07.12.2017 19:55 | Zprávy

REPORTÁŽ Reportér ParlamentníchListů.cz ve středu 6. listopadu pronikl na akci, kterou na Facebooku doporučoval jeden z aktivistů ze spolku Evropské hodnoty Jakub Janda. Akademická půda Univerzity Karlovy v pražských Jinonicích totiž hostila přednášku Kataryny Krukové o tom, co se v roce 2014 seběhlo na kyjevském Majdanu. Aktivistka a politoložka Kataryna Kruková do Prahy přijela, aby spolu s Jandovým spolkem spolupracovala v tažení proti ruské dezinformační kampani. A její přednáška o tom, co se na Majdanu dělo, skutečně měla šťávu.

Byli jsme na akci bojovnice proti ruským dezinformacím, kterou doporučoval aktivista Janda. A toto vše tam padlo
Foto: Facebook
Popisek: Akce Kataryny Krukové, kterou doporučil Jakub Janda

Jakub Janda navzdory proklamované účasti na Facebooku na přednášce pětadvacetileté aktivistky a politoložky Kataryny Krukové chyběl. Namísto něj se v posluchárně budovy Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v pražských Jinonicích sešlo 15 posluchačů. Přednáška se uskutečnila v anglickém jazyce.

Politoložka Kataryna Kruková je jedním z hlasů Majdanu. V bouřlivých dnech Majdanu publikovala jako korespondentka například i pro britský The Guardian. V roce 2014 rovněž působila jako mluvčí ukrajinského ministerstva zemědělství, a to po událostech na Majdanu. Od roku 2017 působí jako tisková mluvčí ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Mezi roky 2015 a 2016 pracovala jako politická poradkyně v Evropském parlamentu.  

Do Prahy aktivistka dorazila, aby tu podle svých slov ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky bojovala s ruskou dezinformační kampaní.

A začala rázně, když pustila emotivní video z YouTube, aby si studenti udělali obrázek, jak to na kyjevském Majdanu v kritických dnech před lety vypadalo. Násilí, výbuchy, oheň, ranění a mrtví se v něm mísili s autentickým nadšením účastníků Euromajdanu, kteří toužili po změně vládnoucího režimu.

Namístě je připomenout, že právě události na Majdanu zhruba před třemi roky daly impulz k odstranění tehdejšího Rusům přátelsky nakloněného prezidenta země Viktora Janukovyče, který uprchl na území Ruské federace. Změna režimu ale bez nadsázky naděje Ukrajinců nenaplnila. Země se stále potýká s nízkou životní úrovní, vysokou mírou korupce a ve východních částech země sousedících s Ruskou federací zuří ozbrojený konflikt mezi vládními silami a separatisty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…