Bývalá ústavní soudkyně dala v televizi návod, jak zrušit církevní restituce

10.01.2014 21:30

O příčinách propadu obliby politiky a politiků mluvila v pořadu Hyde park senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Lidé podle ní nabyli dojmu, že to, co politici říkají a konají, nečiní proto, aby uspokojili zájem lidí, ale svého ega či zájmů skupinových. K současnému jednání prezidenta Zemana uvedla, že možná jen nechce mít příliš silného premiéra. V pořadu také nahlas zapřemýšlela, jak by se daly zrušit církevní restituce.

Bývalá ústavní soudkyně dala v televizi návod, jak zrušit církevní restituce
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.

Na otázku moderátora, co je příčinou nepopularity politiky, uvedla: „Politikům se nevěří. Lidé nabyli dojmu, že to, co říkají politici a to, co konají, neříkají a nekonají proto, aby uspokojili zájem lidí, ale k uspokojení svého ega či skupinových zájmů. Politika se voliči velmi odcizila.“

Jeden z diváků upozornil na to, že zatímco při jmenování premiéra Jiřího Rusnoka mu prezident ponechal volnou ruku při výběru ministrů, k Bohuslavu Sobotkovi zvolil zcela jiný přístup. Podle Wagnerové to může být tím, že měl Miloš Zeman k Rusnokovi velkou důvěru. Dalším důvodem může být i to, že prezident nechce mít vedle sebe silného premiéra, disponujícího ve sněmovně 111 hlasy.  

Senátorka také polemizovala s prezidentem, který ve svých výrocích naznačoval, že jako přímo zvolený prezident musí být silnější. „Myslím, že to tak není. Účelem přímé volby nebylo posílit prezidenta,“ konstatovala Wagnerová, která je proti tomu, aby se u nás zavedl prezidentský systém. Ten by podle jejího názoru naší zemi přinesl více problémů než užitku.

Současný lustrační zákon by se měl novelizovat v tom smyslu, aby pozitivní lustrační osvědčení dostal jen ten, u něhož se prokáže, že skutečně na lidi donášel či udával. Nebo ten, který zastával vysoké pozice v nomenklatuře nedemokratického režimu.

Naznačila také, že zákon o církevních restitucích by ještě šlo zrušit. Podle ní totiž tento zákon Ústavní soud přezkoumával v době, kdy nebyly známy všechny okolnosti procesu vzniku této právní normy. Wagnerová uvedla, že by možná stálo za to zopakovat návrh na zrušení zákona o církevních restitucích k Ústavnímu soudu. Tento návrh by se soustředil na nepravosti v procesu přijímání tohoto zákona.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…