Bývalý radní Plzně Dvořák je kvůli dotačnímu podvodu před soudem, hrozí mu až osm let vězení

27.04.2018 13:58

V Plzni začal soud s bývalým hokejistou a někdejším radním Plzně Michalem Dvořákem, kterého obžaloba viní z dotačního podvodu v souvislosti s čerpáním evropských peněz na rekonstrukci tělocvičny v Plzni-Božkově. Za poškození finančních zájmů EU, dotační a úvěrový podvod mu hrozí až osm let vězení. S Dvořákem, který kvůli obvinění před rokem rezignoval na funkci radního, je obžalovaný i jeho společník, boxer Radek Seman a jejich společnost DS Training center.

Bývalý radní Plzně Dvořák je kvůli dotačnímu podvodu před soudem, hrozí mu až osm let vězení
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Podle obžaloby Dvořák a Seman jako předseda a místopředseda žalovaného spolku uvedli v žádosti o dotaci nepravdivé údaje. DS Training dostal z operačního programu ROP Jihozápad na rekonstrukci tělocvičny přes 4,1 milionu korun. Objekt patří Sokolu a DS Training ho od něj získal do pronájmu na 50 let za symbolický poplatek. Pronájem budovy ale podle obžaloby neschválily řádně orgány, ale jen tehdejší předseda Tělovýchovné jednoty (TJ) Sokol Božkov. Podle spisu byly údaje v nájemní smlouvě mezi TJ a DS Training Center pozměněné a existuje několik verzí smluv. Dvořák čelí obžalobě i za to, že v žádosti o úvěr na předfinancování předložil v bance jako potvrzení o vlastních vložených penězích falešnou fakturu a příjmový doklad od stavební firmy.

Dvořák i Seman vinu odmítají, nijak se prý neobohatili a nikoho neokradli. O plánech na rekonstrukci tělocvičny vždy jednali se zástupci a výborem Sokola, uvedli. Vzhledem ke své vytíženosti si sice najali konzultační firmu a právní kancelář, které připravovaly podklady pro podání žádosti o dotaci, nájemní smlouvy a další dokumenty, vše ale osobně předjednali s výborem. TJ. Dvořák u soudu uvedl, že do přestavby a vybavení tělocvičny dal z vlastních peněz zhruba milion korun. Problémy se Sokoly, kteří mohou prostory dál využívat, nastaly až po rekonstrukci, což připustila i předsedkyně revizní komise TJ Vlasta Hefnerová.

Podle ní výbor Sokolů nevěděl, že jejich předseda podepsal smlouvy o nájmu. Smlouvy byly podle ní navíc falšované, existují asi čtyři, jsou v nich přepisovaná data a informace, řekla dnes ČTK.

Sokolům dnes například vadí, že v hodinách, kdy je o tělocvičnu největší zájem, se o ni musí dělit s boxery. Sokolové by chtěli tělocvičnu víc využívat a mít peníze z jejího pronájmu dalším subjektům. U soudu se domáhají náhrady škody za ušlý zisk přes půl milionu. To jsou peníze, které jim před opravou platily jiné subjekty za využívání tělocvičny, mimo jiné i ty, které jim dával Seman za nájem pro své tréninky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…