Bývalý šéf hasičů žaluje: Máme jen práškovací „Anduly“ za zenitem. Když jsem přišel za ministrem kvůli novým hasicím letadlům...

29.07.2022 18:16

Bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba v rozhovoru pro server iDnes.cz hovořil o hasicích letadlech, která by podle jeho názoru mělo mít Česko pro případ extrémních požárů. Podle něj se v minulosti o sdružení finančních prostředků mezi ministerstvy životního prostředí, vnitra a chráněnými oblastmi jednalo, ale pořízení letadel se nepodařilo dosáhnout.

Bývalý šéf hasičů žaluje: Máme jen práškovací „Anduly“ za zenitem. Když jsem přišel za ministrem kvůli novým hasicím letadlům...
Foto: HZS
Popisek: Generálporučík Ing. Drahoslav Ryba

Ryba se v rozhovoru vyjádřil k aktuálnímu požáru v Českém Švýcarsku, s nímž už šestý den bojují hasiči. „Vývoj v čase je hrozně důležitý a velmi těžko se odhaduje. Co vím, první den to vypadalo skutečně optimisticky. Byla tam lokální ohniska, vypadalo to, že je zvládnou uhasit. Potom se bohužel změnilo počasí, přišel silný vítr a oheň rozfoukal. To se dá velmi těžko předpokládat, zejména v porostech, kde je obrovské množství dříví a listí, hrabanky a podobně,“ poznamenal Ryba, jenž má podle svých slov informace jen ze sdělovacích prostředků a nechce hodnotit, jestli se něco zanedbalo.

„Věřím, že hasiči dělají maximum toho, co mohou. A jestli se spekuluje, že tam měla být letadla... Soudy na dálku jsou velmi špatné, ani jeden z nás nevíme podrobnosti,“ podotkl Ryba.

Podle jeho slov by se Česku vyplatilo mít vlastní hasicí letouny. „Máme sice taky hasicí letadla – my jim říkali Anduly – ale to jsou práškovací letadla. Množství nabrané vody je malé, navíc je technika silně za zenitem,“ podotkl Ryba. Podle jeho slov by si Česká republika takové letouny zasloužila – a využívala by je nejenom k hašení, ale i k hlídkové činnosti.

„Byli jsme si vědomi toho, že práškovací letadla dosluhují a v podstatě má Česko tři, ale pokud mám správné informace, tak v provozu máme dva stroje. Chtěli jsme nové, bylo i jedno nebo dvě jednání, kde jsme jednali o nějakém sdružení finančních prostředků mezi ministerstvem životního prostředí, vnitra a chráněnými oblastmi, kde se nejvíce využijí. Ale zůstalo to na mrtvém bodě, nepodařilo se dosáhnout toho, že bychom se sdružili a letadla pořídili," podotkl Ryba, jenž byl do loňského roku šéfem hasičů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

21:02 S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

Prezident Miloš Zeman má za sebou svoji předposlední zahraniční cestu. Dvoudenní návštěva srbského B…